„Je tam ocelové vedení a bohužel už má něco za sebou. Pokládalo se v padesátých nebo šedesátých letech," přiblížil jemnický starosta Miloslav Nevěčný (ODS). Hlavní řad spravuje Svazek obcí vodovody a kanalizace, odbočky jsou v majetku vlastníků domů. Je tak pouze na nich, zda si přípojky nechají vyměnit, nebo si ponechají stávající, které ale mohou už brzy vypovědět službu. „Vyřizuje to můj otec, ale proti nejsme, takže u nás si to nejspíš vyměníme sami," řekla majitelka jednoho z domů na náměstí Svobody Hana Křikavová.

Ne všichni se však zařídí podobně a vedení města se obává, že v případě poruch se budou muset výkopy v centru brzy obnovovat. „Připojení nového hlavního vedení na staré přípojky může způsobit a zřejmě způsobí, že ta přípojka poruchová bude, a bude se tak muset zasahovat do nové silnice," zamyslel se Miloslav Nevěčný. „Měli jsme s těmi lidmi jednání, ne všichni se k tomu staví tak, jak bychom si přáli," dodal.

Na poslední schůzi městských zastupitelů se proto téměř půl hodiny diskutovalo o tom, zda by radnice neměla lidem na část nových přípojek přispět. „Byla by to investice do cizího majetku, ale dostali bychom se tím za hranu obrubníku, tedy mimo silnici, abychom měli jistotu, že při poruše nebudeme muset kopat do silnic, ale případně jen rozebereme chodník," vysvětlil Miloslav Nevěčný.

Na náměstí Svobody radnice před dvěma týdny zaznamenala asi patnáct majitelů nemovitostí, kteří si novou přípojku zaplatit odmítli. Po dalších jednáních s radnicí se podařilo o opaku přesvědčit jen některé z nich. Ne všichni vlastníci přípojek navíc s městem komunikují. Náklady na části soukromých přípojek by z pohledu města nepřesáhly 150 tisíc korun. Někteří zastupitelé však s takovým výdajem nesouhlasili. „Jak k tomu přijdou ti, kteří si to zaplatí sami?" ptal se třeba František Jasanský (KSČM). „Když to schválíme a roznese se to po městě, tak ty peníze budou chtít všichni," upozornil.

 V Jemnici se opravuje kanalizace a vodovod.

Místostarosta Petr Novotný by však dalším výkopům v centru města raději předešel. „Přispět jen některým je nespravedlivé, ale je to v zájmu města," zmínil místostarosta města Petr Novotný (MZRJ). Jemničtí zastupitelé nakonec městské prostředky neuvolnili. Proti příspěvkům na vybudování části přípojek na náměstí Svobody hlasovalo čtrnáct z dvaceti přítomných.

Rozhodnutí nad tím, že si lidé budou muset své přípojky zaplatit sami, padlo těsně před začátkem finálních prací. Opravy kanalizace a vodovodů v centru Jemnice totiž zatím pokračují podle původního plánu. „V příštím týdnu by se mělo začít dláždit náměstí," upřesnil Miloslav Nevěčný.

Všechny práce, které se dotkly například i ulice Dělnická, mají skončit v závěru listopadu a do konce roku by měly být hotové také administrativně. Pracovníci Vodovodů a kanalizací totiž budou muset doložit, že dotaci přesahující 27 milionů korun ze Státního fondu životního prostředí využili účelně. Jaké náklady si vyžádá oprava rozkopaných vozovek a chodníků města, se zatím neví. „Některé práce pochopitelně udělají už firmy, které pracují na opravách kanalizace a vodovodů. Že ale bude muset něco zaplatit také město, je pochopitelné," řekl jemnický starosta.