Dny a týdny nejistoty, nakonec velká úleva. Když se syn Jitky Dvořákové z Třebíče hlásil loni na střední školu, byly to pořádné nervy. Nejen pro něj, ale i pro rodiče. „Honza měl samozřejmě podané dvě přihlášky. Jednu na obchodní akademii, druhou na gymnázium,“ popisuje Dvořáková.
Ona a její přítel, tedy Honzův otec, zažívali období jednoho dlouhého stresu. Nakonec se ale na celou rodinu usmálo štěstí. Honza se dostal na vytoužené Gymnázium Třebíč. Při pohledu do tabulky přijatých a nepřijatých je však patrné, jaké úsilí tomu musel spolu s dalšími úspěšnými přihlášenými věnovat.
Gymnázium Třebíč patří mezi nejžádanější školy v okrese. Loni se tam ke čtyřletému studiu hlásilo 170 deváťáků. Brali devadesát. „Z těch devadesáti přijatých na čtyřleté studium většinou kolem třiceti nenastoupí, například si vyberou jinou střední školu, takže potom bereme ty pod čarou,“ vysvětluje ředitelka Alice Burešová.
Uchazeč na devadesátém místě docílil sedmasedmdesáti bodů, přičemž osmatřicet získal za test z češtiny a jednatřicet za test z matematiky. Navíc měl i osm bodů za prospěch na základní škole. O třicet míst níže dosáhl uchazeč na 120. místě osmašedesáti bodů – osmadvacet získal za češtinu, třicet za matematiku, k dobru měl i desetibodový bonus za prospěch na základní škole.
Ale zatímco u devadesátého místa získali sedmasedmdesáti bodů i následující dva uchazeči, u 120. místa byl uchazeč se 68 body přesně na rozhraní. Člověk o příčku níž už měl bodů sedmašedesát. „Letos máme 200 přihlášek na čtyřleté, ovšem s tím, že uchazeči mají tentokrát možnost podat tři na různé školy. Dalších 110 dětí se k nám hlásí na osmileté gymnázium,“ dodává Burešová, podle které lze ale těžko vypíchnout nejdůležitější důvod, proč si žáci vybírají právě Gymnázium Třebíč.
„Asi si chtějí prodloužit čas pro rozhodování kam dál nebo už mají jasnou představu, že chtějí studovat vysokou školu. Také dají na reference od kamarádů. Za mě osobně je ale nejdůležitější individualizace ve třetím a čtvrtém ročníku,“ zamýšlí se ředitelka s poukazem na směřování jednotlivých studentů dle jejich zájmů. Na výběr mají humanitní, ekonomický, technický směr, dále medicínu a ostatní zaměření s převahou biologie a společenských věd.
Žáci z jižní strany okresu se často hlásí na Gymnázium a Střední odbornou školu Moravské Budějovice. U přijímaček na gymnázium, kam se dostalo celkem osmapadesát žáků, loni dost rozhodoval prospěch na základní škole.
„Kritérium pro splnění zkoušky bylo šedesát bodů. Maximální počet bodů, které mohl uchazeč získat, bylo 156. Z toho padesát za češtinu, padesát za matematiku a šestapadesát za prospěch ze základní školy. Poslední přijatý měl z českého jazyka třiadvacet bodů, z matematiky deset. Prospěch ze základní školy činil 42,52 bodů, takže dotyčný celkem získal 75,52 bodů,“ vypočítává ředitel školy František Dubský s tím, že loni na čtyřleté gymnázium přijali všechny uchazeče.
Trochu odlišná situace nastala u odborných oborů sociální činnost a veřejnosprávní činnost. Tam žáci museli dosáhnout alespoň čtyřiceti bodů, přičemž u sociální činnosti poslední přijatý získal 59,28 bodů a u veřejnoprávní 73,53 bodů. Právě u veřejnosprávní činnosti je tedy patrné, jak vysoce převyšují přijatí uchazeči požadované nároky.
Mezi nejžádanější střední odborné školy na Třebíčsku patří Střední průmyslová škola Třebíč. „Loni jsme přijali 827 přihlášek a z toho bylo přijato 417 žáků. Významný převis byl právě u oboru Informační technologie (IT) a Energetika (ENE).
V oboru IT bylo podáno 125 přihlášek a přijato čtyřiapadesát žáků. U oboru ENE bylo podáno 110 přihlášek a přijato jednapadesát žáků,“ vysvětluje ředitelka školy Petra Hrbáčková s tím, že loni bylo možné dosáhnout maximálně sta bodů poté, co se přepočítaly body z češtinářského a matematického testu, prospěch ze základní školy a body za různé soutěže, které uchazeč na základní škole absolvoval. „Minimum pro přijetí bylo dvaadvacet bodů ze všech částí,“ dodává Hrbáčková.
Loni bylo možné podat jen dvě přihlášky, letos tři. „Pro školní rok 2024/25 jsme přijali celkem 1131 přihlášek. Z toho pro volbu číslo jedna bylo 406 žáků, přičemž významný převis je opět u oboru IT a ENE. Obor IT má celkem 142 přihlášek a jako volbu číslo jedna si je podalo 83 žáků. Obor ENE má celkem 164 přihlášek a jako volbu číslo jedna ho má 78 žáků. Minimum pro přijetí je letos určeno patnáct bodů ze zkoušky z češtiny a patnáct bodů z matematiky. Letos nebereme v potaz známky ze základní školy a ani ze soutěží,“ dodává Hrbáčková.
Úspěšnost uchazečů při zkouškách na Gymnázium Třebíč a Gymnázium a SOŠ Moravské Budějovice v roce 2024:
- Gymnázium Třebíč (4letý obor)
- Poslední přijatý (pokud by všichni přijatí zároveň nastoupili ke studiu):
- Umístění u zkoušek – 91 ze 170.
- Prospěch ze ZŠ – 8 bodů
- Soutěže – 0 bodů
- ČJ – 40 bodů
- M – 29 bodů
- Celkem – 77 bodů
- První nepřijatý (pokud by všichni přijatí zároveň nastoupili ke studiu):
- Prospěch ze ZŠ – 10 bodů
- Soutěže – 0 bodů
- ČJ – 31 bodů
- M – 36 bodů
- Celkem – 77 bodů
- Ne všichni přihlášení však nastoupí, Gymnázium Třebíč proto bralo zhruba 30 uchazečů, kteří skončili pod čarou:
- 120. v pořadí:
- Prospěch ze ZŠ – 10 bodů
- Soutěže – 0 bodů
- ČJ – 28 bodů
- M – 30 bodů
- Celkem – 68 bodů
- 121. v pořadí:
- Prospěch ze ZŠ – 7 bodů
- Soutěže – 0 bodů
- ČJ – 31 bodů
- M – 29 bodů
- Celkem – 67 bodů
- Maximálně bylo možné získat 130 bodů.
- Gymnázium a SOŠ Moravské Budějovice (4leté gymnázium):
- Poslední přijatý:
- Prospěch ZŠ – 42,52 bodů
- ČJ – 23 bodů
- M – 10 bodů
- Celkem – 75,52 bodů
- Přijato všech 58 uchazečů.
- Gymnázium a SOŠ Moravské Budějovice (obor veřejnosprávní činnost):
- Poslední přijatý:
- Prospěch ze ZŠ – 37,53 bodů
- ČJ – 26 bodů
- M – 10 bodů
- Celkem – 73,53 bodů
- První nepřijatý:
- Prospěch ze ZŠ – 35,94 bodů
- ČJ – 23 bodů
- M – 13 bodů
- celkem 71,94 bodů
- Gymnázium a SOŠ Moravské Budějovice (obor sociální činnost):
- Poslední přijatý:
- Prospěch ze ZŠ – 32,28 bodů
- ČJ – 18 bodů
- M – 9
- Celkem – 59,28 bodů
- První nepřijatý:
- Prospěch ze ZŠ – 29,26 bodů
- ČJ – 14 bodů
- M – 10 bodů
- Celkem 53,26 bodů
- Maximálně bylo možné získat 156 bodů.