Kdo zaplatí výstavbu nového jaderného bloku a která firma jej postaví, měla rozhodnout už minulá vláda v roce 2016. Nestalo se tak ani letos. „Potřebujeme, aby vláda učinila rozhodnutí v první polovině roku, nejlépe v březnu či dubnu,“ zopakoval vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller a poukázal na harmonogram přípravných prací.

Aby mohl nový reaktor začít dodávat elektřinu do sítě v roce 2035, kdy se počítá s odstavením nejstarších dukovanských bloků, je nutné začít s výstavou po roce 2027. Harmonogram zahrnuje nezbytné povolovací lhůty a označuje první kvartál roku 2018 jako nejzazší mezník pro splnění všech termínů.

Liknavost minulé vlády opakovaně kritizoval Vítězslav Jonáš ze sdružení Energetické Třebíčsko. „Nic jiného nám nezbývá, než věřit, že tato vláda to dokáže. První rozhovory s premiérem a ministrem průmyslu tomu nasvědčují,“ poznamenal Jonáš.

Sdružení Energetické Třebíčsko stavbu dukovanského bloku prosazuje na všech úrovních. V Třebíči také postupně představuje potenciální dodavatele výstavby nových jaderných bloků. Po loňském kulatém stole s ruským Rosatomem se letos jednalo s korejskou KHNP, čínskou CGN a francouzsko-japonskou společnost Atmea. Zájem má ještě francouzská EDF a americký Westinghouse. Zatím každá ze zahraničních firem potvrdila, že počítá se zapojením místních firem a obcí do výstavby.

Obchvaty do roku 2029

Jestliže minulá vláda premiéra Bohuslava Sobotky o výběru firmy a investičním modelu výstavby nerozhodla, něco přece jen učinila. Na podzim odsouhlasila zahájení procesu přípravy transportních tras a uvolnila prostředky pro projektovou přípravu. Znamená to, že už nyní je jasné, které silnice se musí rozšířit a postavit, aby bylo možné do Dukovan přepravit nadrozměrné části reaktoru.

„Počítá se s budováním obchvatů Brtnice, Zašovic, Okříšek, Slavětic a také Třebíče,“ oznámil náměstek hejtmana Pavel Pacal. Silnice mají být hotové do listopadu 2029, aby výstavba plánovaného zdroje v Dukovanech mohla začít v plánovaném čase.

V Třebíči přepravní trasa nákladu pro elektrárnu počítá s vybudováním jihozápadního obchvatu města. Trasa obchvatu je v územním plánu od roku 2005, tehdy ji z několika variant zvolilo městské zastupitelstvo. „Podle odborníků ze společnosti Metroprojekt trasa obchvatu splňuje podmínky přepravy,“ řekl Pavel Pacal. Specialisté z Metroprojektu a ČEZu třebíčským zastupitelům 8. ledna přednesou, v jakém stádiu příprava obchvatu je.

S výstavbou nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně a počítá státní energetická koncepce. Prioritou jsou Dukovany, jejichž současné bloky začnou dosluhovat již kolem roku 2035. Politici se ale s ČEZ nemohou shodnout, kdo projekt s nejistou návratností a vysokou cenou zaplatí. Premiér Andrej Babiš zastává názor, aby celý projekt zaplatil ČEZ. Vedení ČEZ oponuje, že firma nové jaderné bloky nemůže financovat bez státních garancí. Schválením tak velké a riskantní investice bez státních garancí by firmě hrozily žaloby od menšinových akcionářů. Cena dostavby jednoho bloku Jaderné elektrárny Dukovany se odhaduje na 200 miliard korun.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky počítá s tím, že do roku 2040 by měl podíl jaderné energetiky vzrůst až na padesát procent. „Potřeba tudíž budou celkem čtyři nové bloky,“ poznamenal Ján Štuller. Znamenalo by to, že v Dukovanech i Temelíně postupně přibude po dvou blocích.