Nově přibylo bezmála 2,4 kilometru asfaltky mezi obcemi Valeč, Hrotovice a Dalešice. Čerstvá trasa je dobře vidět od hlavní silnice, po níž se jezdí do elektrárny.

„Přijeli jsme se podívat, už máme na dnešní odpoledne domluvený sraz s vnoučaty v Dalešicích,“ zmínili manželé Novákovi z Valče, kteří dorazili na bicyklech. Slavnostního otevírání se zúčastnili také valečští školáci na kolech, starostové dvou zmíněných obcí Josef Zahrádka a Jaroslav Zadražil i starostka města Hrotovice Hana Škodová. A také zástupci ČEZu, který na stavbu přispěl.

Stavbu zkomplikovali chránění bobři, kteří se usadili na soutoku Rouchovanky a Močínku. Vytvořili lagunu, Rouchovanku tak bylo nutné překlenout mostem.

Na cedulích u oranžového označení cyklostezky zatím chybí číslo. „Přibude v dohledné době,“ naznačil projektant Pavel Vidlák.

Ve vysokém stupni rozpracovanosti je úsek Dalešice – Slavětice a dále Slavětice – elektrárna Dukovany. „Cyklostezka by měla vést až do obce Dukovany. A od Valče směrem na Třebíč,“ přiblížil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Projektant Pavel Vidlák pak upřesnil, že je snaha úsek směrem k Třebíči vést pokud možno podél hlavní silnice, trasu totiž využívá řada dukovanských zaměstnanců k cestě do práce.