Zároveň s touto akcí přicházejí také tradiční problémy s auty, která zůstávají stát na místech, kde se čištění provádí. Takové vozy musí být odtaženy. Podle verdiktu Nejvyššího soudu z loňského roku však musí být po ukončení čištění tato auta vrácena na původní místo.

„V takovém případě je majitel komunikace povinen po uplynutí akce auto na místo vrátit. Jde o dočasné situace, jako je například blokové čištění nebo krátké pracovní úpravy. Pokud si majitel vůz nevyzvedne během trvání akce, musí být vráceno na místo. Pochopitelně i vrácení mu může být účtováno,“ informoval mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

V Třebíči tomu však tak letos nebude. „Auta se na místo vracet nebudou. Majitel by musel platit nejen za odtah, ale i za vrácení auta,“ řekl místostarosta Třebíče Pavel Svoboda.

Komu bude vozidlo odtaženo, má se obrátit na městskou policii, která sídlí v ulici Bedřicha Václavka.

Čistit ulice bude úklidová firma podle časového rozvrhu v době od sedmi hodin ráno do čtyř hodin odpoledne. Nejméně týden před začátkem čištění by měly být komunikace a parkoviště v jednotlivých třebíčských ulicích označeny přenosnými dopravními značkami.

Odtah při čištění podraží o sto korun

V Třebíči také dojde ke změně firmy, jež odtahy zajišťuje. „Firma, která prováděla odtahy loni, výrazně zvedla své finanční požadavky. Proto jsme s ní už letos nejednali a oslovili jsme čtyři firmy. Nakonec jsme vybrali firmu AHL,“ informoval místostarosta Pavel Svoboda.

Podle něj bude nově vybraná firma od majitele vozu za odtah vyžadovat částku o sto korun vyšší než loni. Odtažení auta tak vyjde majitele na 1 800 korun.

Blokové čištění potrvá téměř dva měsíce, až do čtvrtka 24. května. Prohlédnout si rozpis, kdy přijde na řadu vaše ulice, můžete na stránkách města. V případě nepříznivého počasí se blokové čištění uskuteční v náhradním termínu, což bude následující pondělí.