Konkrétně se jedná o Ratibořice na Jaroměřicku a město Jemnici.


„V tuto chvíli je strašně složité říci přesné časy a místa, všechno ještě dolaďujeme. Předběžně platí, že pan prezident s chotí přijedou na Třebíčsko v úterý 14. září. Je ale možné, že to bude o den dřív, nebo později. Jak se termín přiblíží, upřesníme jej,“ oznámila za organizační tým krajského úřadu v Jihlavě Ivana Šteklová z odboru sekretariátu hejtmana.


Nebude to bombastická akce


Prezidentský pár by měl na Třebíčsku nejprve zavítat na kozí farmu v Ratibořicích, kde se setká s místními podnikateli a lidmi z jaroměřické radnice. Sídlo totiž pod Jaroměřice spadá. „Bude to spíš takové setkání v menším kruhu, nic velikého, žádná bombastická akce. Mnoho podrobností zatím nevíme, teprve se je budeme dozvídat,“ zmínili majitelé farmy, manželé Dobrovolní.


Starosta Jaroměřic nad Rokytnou Karel Nedvědický už prezidenta Klause vítal v roce 2004, tehdy u zámku. „Teď by se měl setkat s lidmi z Ratibořic. Vymýšlíme pro něj dárek, nějaký upomínkový předmět. Možná to nakonec bude série fotografií z jeho poslední návštěvy,“ prozradil starosta.


Z Ratibořic se prezidentský pár s celým doprovodem přesune do 33 kilometrů vzdálené Jemnice. Tam se na náměstí setká s veřejností a uskuteční se autogramiáda.


Václav Klaus má v plánu navštívit místní výrobní závod. Zda to bude Jemča Jemnice a zda Livia Klausová dle svého zvyku zavítá do dětského domova, v tomto případě do Budkova, bude prezidentská kancelář s organizačním týmem dolaďovat.


„Že budeme mít vzácnou návštěvu, jsme se dozvěděli v červnu. Musíme teď zabezpečit takové věci jako zábor náměstí, tribunu, přístřešek. Musíme také vstřebat pravidla společenské etikety,“ popsal Deníku detaily starosta Jemnice Miloslav Nevěčný.


To podle jeho slov znamená, že při setkání s takto vysoce postavenou osobou musí mít člověk na sobě střízlivě barevné a decentní oblečení, samozřejmostí jsou zavřené boty, platí to i o dámách a ženy musejí mít punčochy. Nevěčný naznačil, že Jemničtí už mají vymyšlený dárek, ale zatím je to prý tajemství.


Prezident s chotí a doprovodem v Jemnici poobědvá, a to v restauraci ve Štěpánkově pivovaru. „Bude to ale tak početná skupina lidí, že pro ni nelze vytvořit jednu tabuli. U té hlavní budou obědvat prezident s chotí, představitelé kraje a místních samospráv. Lidé, kteří zajišťují servis a doprovod, budou mít zase svou tabuli,“ doplnil Nevěčný.


Co dostane hlava státu na talíř? Na výběr bude ze tří tradičních českých jídel, ve kterých bude figurovat i nějaké typické místní. „Co přesně bude mít prezident s chotí na jídelníčku, teprve ladíme. Musíme si dát jídelníčky z různých míst, kde se ten den bude stravovat, vedle sebe a teprve potom vytvořit smysluplnou nabídku, aby se pokrmy neopakovaly,“ vysvětlila Ivana Šteklová z organizačního týmu.


Prezidentská návštěva bude ubytovaná celé tři dny v jihlavském hotelu Gustav Mahler. „Bude to již potřetí, hradní kancelář nás požádala, aby to bylo v Mahlerovi, protože se jim tam líbí, to prostředí jim plně vyhovuje. Hotel Mahler je v tomto směru nejlepší na Vysočině, prezidentské apartmá má dobrou návaznost na pokoje ochranky. Když jej majitel rekonstruoval, vyloženě se tehdy pídil po informacích, díky kterým nyní vnitřní uspořádání a nabídka služeb plně odpovídá hradnímu protokolu,“ konstatovala Šteklová.


Kraj Vysočina za svou desetiletou existenci očekává už čtvrtou oficiální návštěvu prezidenta České republiky. Poprvé v roce 2002 přijel Václav Havel, Václav Klaus tu byl na pozvání hejtmana už v letech 2005 a 2007. V tomto roce Klaus zavítá do kraje zelených kopců potřetí. Nejprve zde byl na pozvání starosty Bystřice nad Pernštejnem v době konání jarních voleb slavnostně otevírat zrekonstruované náměstí. Poté se v létě účastnil oslav 150. výročí narození hudebního génia Gustava Mahlera.

Program prezidentské návštěvy

Pondělí 13. září 2010
Ledeč nad Sázavou
Světlá nad Sázavou
Poutní místo Křemešník
Pelhřimov
Černovice

Úterý 14. září 2010
sídlo kraje Vysočina, Jihlava
Ratibořice
Jemnice
Nová Říše

Středa 15. září 2010
Jihlava
Nové Město na Moravě
Netín
Program je předběžný, může dojít k podstatným přesunům

Zdroj: Krajský úřad Vysočina