Už před příjezdem hlavy státu bylo kolem základny živo. Po celou dobu prezidentovy návštěvy v okolí prolétávaly vrtulníky. V jednom z nich se nakonec Petr Pavel i proletěl. Prezidentův příjezd si nenechali ujít ani lidé z okolí.

„Prezidenta už jsem jednou viděl. Těším se, že ho uvidím znovu a zrovna u zdejší základny. Sám jsem tam totiž několik let pracoval jako hasič, takže ta návštěva pro mě něco znamená,“ přiblížil jeden místní muž.

Prezident Petr Pavel. Ilustrační snímek.
Prezidentská návštěva jižní Moravy: Pavel přijede do Brna, odhalí pamětní desku

Jedním z důvodů, proč Petr Pavel do Náměště zavítal, je, že základna vrtulníkového letectva v srpnu dostala z USA první víceúčelový vrtulník. Prezident si prohlédl vrtulníky Venom a Viper. Americkými helikoptérami česká armáda postupně nahrazuje ruskou techniku. Prezident se posléze i proletěl v sovětském vrtulníku Mi-24. Byla to jedna z posledních možností, protože právě tyto staré stroje základna do budoucna vymění za modernější techniku.

Prezident Petr Pavel se při své cestě vyjádřil i k funkci armády. „Armáda je přispívající složkou integrovaného záchranného systému a je nasazována až později, když ty složky nestačí. Armáda není primárně vybavena živelní pohromy jako povodně. Je potřeba udělat opatření, aby šly použít všechny síly, tedy i armádu, když je v místě k dispozici. Není to úplně ideální a budeme hledat cestu, jak to napravit, protože to nedělá dobrý obrázek,“ prohlásila hlava státu.

Prezidentská návštěva na jihu Moravy pokračuje. Petr Pavel navštívil Hrušky. Lidé čekají na jeho příjezd.
Děti v Hruškách zpovídaly prezidenta Pavla. Chtěl jsem být Old Shatterhand, řekl

Na závěr své dvoudenní cesty se prezident na základně podepsal do kroniky útvaru a zároveň dal několika vojákům podpis do knihy. Od zástupců základny v závěru obdržel personalizovaný nůž ve speciálním pouzdře a v krabici s pečetí.

Není to poprvé, co hlava státu od svého zvolení na Vysočinu zavítala. Kraj na pomezí Čech a Moravy prezident navštívil už v květnu. Tehdy procestoval Pelhřimov, Jihlavu nebo Jemnici na Třebíčsku. „Na Vysočině máme jeden klíčový projekt pro Českou republiku a to je dostavba pátého bloku jaderné elektrárny. A pak je na Vysočině část území, které by se dalo označit za strukturálně problémové. Projevují se tam odliv především mladých lidí nebo nedostupnost některých služeb, proto jsem se s tím chtěl seznámit z první ruky,“ uvedl tehdy pro Deník.

Prezident Petr Pavel poskytl Deníku exkluzivní rozhovor v první den své návštěvy Vysočiny.
Vzpomínek i kamarádů tady mám hodně, říká o Vysočině prezident Petr Pavel