Podle starosty Rouchovan Vladimíra Černého se jedná o prestižní záležitost. „Pro celou naši obec je to ocenění mnohaleté práce. Hody jsou u nás hojně navštěvované lidmi ze širokého okolí a pro všechny, kdo se jich účastní, je velká čest být v průvodu. Také jsem v něm jako mladý chodil. Obec hody plně podporuje, pro nás všechny je v tom kus života,“ uvedl starosta.

Během hodů chodí obcí dvanáct párů v krojích. „K dvoudennímu hodovému veselí patří udílení hodového práva, zavádění pod májí, přípitek s rychtářem, sobotní večerní zábava v místní sokolovně spojená s muzikou a tancem i nedělní mše svatá s účastí krojovaných párů ve starobylém rouchovanském kostele,“ vysvětlila mluvčí kraje Eva Neuwirthová.

Novorozenec. Ilustrační foto.
Dívkám v Třebíči vévodí Eliška, Natálie a Ema. U kluků vede Matěj

Kromě rouchovanských hodů je na seznamu nemateriální kultury Vysočiny ještě devět položek – jemnický Běh o Barchan, skřipácká muzika na Jihlavsku, Betlémská cesta v Třešti, obchůzka královniček na Velkobítešsku, historický morový průvod v Brtnici, jihlavský havířský průvod, karmelská pouť ve farnosti Heřmanov a dudáctví na Vysočině.