Krajská hygienická stanice prověřila tento týden 18 rekreačních vodních ploch v kraji. Čistou vodu jich mělo deset. Teplota vody se v nich pohybuje od 20 do 23 stupňů Celsia.

Hygienici kontrolovali přírodní koupaliště na Vysočině letos podruhé. V nádrži Sedlice zjistili zvýšený výskyt indikátorů fekálního znečištění způsobený přívalovými dešti. V rybnících Medlov a Sykovec od poslední prověrky v polovině června přibylo sinic a chlorofylu.

Jen mírně zhoršenou čistotu vody mají rybníky Ředkovec na Havlíčkobrodsku, Černý na Jihlavsku, nádrž Pilská ve Žďáru nad Sázavou a dvě vodní plochy na Třebíčsku: dalešická přehrada a koupaliště Stejskal u Rouchovan.

Čistou vodu nabízejí před začátkem prázdnin Břevnická nádrž a rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku a tradičně také rybníky Velký Pařezitý a Malý Pařezitý na Jihlavsku. V okrese Pelhřimov mají čistou vodu lom v Horní Cerekvi a vodní nádrž Trnávka. Na Žďársku se mezi nejlépe hodnocené z hlediska čistoty vody řadí rybníky Domanínský a Velké Dářko a také koupaliště v Novém Městě na Moravě a přírodní biotop v rekreačním areálu Šiklův mlýn.