Do krajské přehlídky přišlo letos devětatřicet přihlášek, to je přibližně stejně jako loni. Projektů však nepřichází z každého okresu stejně. Tradičními baštami jsou především okresy Třebíč a Havlíčkův Brod. Například z Pelhřimovska však letos nedorazila přihláška ani jedna. „A sestupnou tendenci mají i Jihlava a Žďár nad Sázavou,“ posteskl si Kamil Svoboda, pedagog volného času a jeden z organizátorů krajského kola.
Důležitá je v tomto směru především podpora na samotných školách. Sám od sebe se student přihlásí málokdy.
„Běžně bývá na školách ročníkový projekt, který by stačilo jen lehce upravit,“ dodal Svoboda. Důležitou součástí hodnocení projektu není jen samotná práce, ale i schopnost autora obhájit při prezentaci své myšlenky a názory. „Jde o to práci správně prodat,“ uvedl Svoboda.
Na prezentaci má každý student patnáct až dvacet minut. Při ní jde zejména o to stručně seznámit porotu se svým projektem a v následné diskuzi zodpovědět její dotazy.
Chtěl jsem to zkusit
„Já jsem v rámci svého projektu získal spoustu nových kontaktů a taky jsem si chtěl zkusit napsat nějakou větší práci a obhájit ji,“ zmínil student třebíčského gymnázia Michal Hejsek, který se svou zážitkovou hrou pro mladší školní děti Pevnost Boyard skončil v rámci oboru druhý.
Přehlídka byla otevřená i pro žáky, kteří se chystají na projekty v příštích letech, a mohli tak získat inspiraci.
„Pro studenty může být i zajímavé vyzkoušet si vystupování před komisí bez stresu z výsledku,“ podotkl Kamil Svoboda.
Loňské úspěchy
Ti nejlepší z každé kategorie postoupí na celostátní přehlídku, která se uskuteční 12. až 14. června ve Dvoře Králové. „Rádi bychom tam letos navázali na výsledky z loňského roku, kdy jsme měli dva vítěze a tři druhá místa,“ řekl předseda krajské komise SOČ Stanislav Prokop. Kdo uspěje i tam, může být vybrán k účasti na obdobných mezinárodních soutěžích.