Pro předčasné sněmovní volby by se svými poslanci hlasovali i sociální demokraté na Třebíčsku. „Byly by tím nejlepším řešením," řekl předseda třebíčského okresního výkonného výboru ČSSD Zdeněk Ryšavý. „Mám ovšem obavu, že se ve sněmovně nenajde dostatečná podpora pro její rozpuštění a tato mizérie bude pokračovat ještě tři čtvrtě roku," poznamenal.

Podobně se vyslovil také předseda okresní buňky KSČM Josef Číž, předčasné volby jsou prý nutností. „To, co předvedla Nečasova vláda, nemá obdoby minimálně posledních 60 let," zdůraznil.

Podle předsedy vysočinské SPOZ Bohumila Trávníka se lidé jasně vyjádřili v posledních senátních i prezidentských volbách. „Občané naznačili, že chtějí jiné sněmovní politiky, než jaké měla vláda Petra Nečase," míní šéf krajských Zemanovců.

Přibližně ve středu názorového spektra je třebíčská KDU-ČSL. Pokud se nenajde funkční vláda podporovaná většinou, jsou prý jedinou alternativou brzké volby. „Upřednostňujeme je před jakýmikoli jinými nesystémovými kroky. Jsme pro předčasné volby, které by snad mohly ukončit experimentování pana prezidenta," doplnil předseda okresního výboru lidovců Jaroslav Hrubý.

S rozpuštěním sněmovny však nesouhlasí centrální ani třebíčské vedení ODS. Podle předsedy místního sdružení Martina Hladíka by předčasné volby měly být výsledkem patové situace ve sněmovně. „Pokud je ale koalice ODS, TOP 09 a LIDEM skutečně schopna dlouhodobě nekonfliktně fungovat při 101 hlasech, nevidím důvod pro předčasné volby," podotkl.

Podobně situaci vnímá předsedkyně regionální organizace TOP 09 na Třebíčsku Jana Spekhorstová. Volby v bližším termínu než řádném považuje za poslední řešení. „Koalice má dnes ve sněmovně většinu a řádné volby proběhnou již za pár měsíců. Navíc nikdo nezaručí, zda prezident pověří sestavením vlády vítěze voleb, nebo některého ze svých nezvolených přátel," řekla.

Nynější situaci navíc vnímá jako vážné ohrožení parlamentní demokracie. „A na tom předčasné volby nic nezmění," zdůraznila Spekhorstová.

Částečně s nimi ale počítají třebíčští Starostové a nezávislí, které v krajském výboru zastupuje Jan Břížďala. „Takový scénář by byl pravděpodobný, kdyby Rusnokova vláda nezískala důvěru a prezident Zeman by ji uměle udržoval u moci, ač by vládla v demisi," zamýšlel se s tím, že jednání s případnými kandidáty za STAN již probíhají. „Určitě nemáme z předčasných voleb obavy," podotkl Břížďala.

Připraveny jsou údajně i další strany. O případných kandidátech ODS by podle Hladíka rozhodovaly místní, oblastní a krajské sněmy strany. Podobný scénář čeká na třebíčskou ČSSD. Ve fázi příprav jsou ale všechny strany bez ohledu na to, jaký názor na předčasné volby zastávají.

„Když by k nim došlo, zbývaly by dva měsíce a spoléhat se na tak krátký prostor by se stranám nemuselo vyplatit. Volby navíc nemůže vyloučit žádná z nich," vysvětlil politolog Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

Většina a brzké volby se nevylučují

Ani 101 podpisů nedávné vládní koalice prý nemůže strany uklidnit. „Většina ve sněmovně a předčasné volby se vzájemně nevylučují. Předčasné volby mohou být, přesto že vláda Miroslavy Němcové vznikne," poznamenal Balík.

Jména, která by v nich mohla Třebíčsko reprezentovat, většina stran neodhalila. Pro komunální volby, které se budou konat příští rok, zná svého lídra TOP 09. „Povede nás Libor Fejta, známý bojovník za rozšíření JE Dukovany o pátý blok a s tím související udržení zaměstnanosti na Třebíčsku. Umístění v první pětce kandidátky TOP 09 do parlamentních voleb by bylo velmi povzbudivé pro náš region," odhalila Spekhorstová.

Ještě konkrétnější byl předseda třebíčské KDU-ČSL. „Za všechny bych mohl jmenovat třeba starostu Rokytnice Josefa Herbrycha, doktora Tomáše Preiningera, výrobního ředitele Tipafrostu Miroslava Krupicu, vedoucí odběrového centra dárců krve v Třebíči Marii Dudíkovou nebo gymnaziálního učitele Víta Feldbábela," řekl Hrubý.

Pokud by strany v regionech hledali vhodné kandidáty pro předčasné sněmovní volby narychlo, podepsalo by se to podle politologa Stanislava Balíka na jejich kvalitě. „Může to skončit tak, že se zkopírují kandidátky u z předešlých voleb, tak jako tomu bylo v roce 2009, kdy měly být předčasné volby, ale Ústavní soud je nakonec zrušil. Nicméně se to dělo a riziko platí i tentokrát," upozornil.

Harmonogram volební kampaně již schválila krajská konference KSČM. „Za náš okres tam jsou dvě úplně nová jména," předeslal Josef Číž.

Personální vyprázdněností podle Břížďaly netrpí ani Starostové a nezávislí, stejně tak třebíčská ČSSD. „V této chvíli je ještě předčasné říkat konkrétní jména, budeme ale vybírat z výrazných představitelů komunální politiky, za kterými nejsou jen slova, ale především výsledky dlouholeté práce," přidal Ryšavý.