V dnešní moderní době nám sice už nehrozí například hladomor, způsobený neúrodou z extrémního sucha, přesto nás počasí ovlivňuje poměrně intenzivně a je nedílnou součástí našeho každodenního života.

Letní seriál Deníku o počasí se bude věnovat zejména nebezpečným projevům v našich zeměpisných šířkách ve vztahu k regionu. Společně nahlédneme do „kuchyně“ povětrnostních jevů, přiblížíme si jejich jednotlivé projevy, seznámíme se s nejběžnějšími následky a v neposlední řadě se ohlédneme za případy výskytu extrémních jevů v třebíčském regionu a na Vysočině. V průběhu seriálu se na nás přivalí povodně, budeme se bránit síle bouří, zasype nás vysoká sněhová pokrývka, a dokonce se budeme bavit i o třebíčském tornádu!

Dnes si přiblížíme hlavně podstatu předpovědi počasí.

Abychom byli dostatečně informováni o budoucím vývoji povětrnostní situace, vznikají předpovědi počasí. Jejich úspěšnost rychle klesá s délkou období, na kterou jsou vydávány. Rozlišujeme předpovědi velmi krátkodobé (0-12 hodin), krátkodobé (1-3 dny), střednědobé (3-15 dnů) a dlouhodobé (měsíční, sezónní apod.). Čím dál populárnější a pro lidskou společnost důležitější je i takzvaný nowcasting, který prognózuje bezprostředně aktuální vývoj počasí maximálně na dvě hodiny dopředu. Předpovídat lze i klima v horizontech například desetiletí nebo staletí. Podle cílových skupin odběratelů můžeme hovořit o předpovědích všeobecných (běžné informace ve sdělovacích prostředcích) nebo speciálních (např. detailní informace pro letectví, údržbu silnic, zemědělství apod.).

Cenné informace a data pro předpověď počasí meteorologové pečlivě shromažďují zejména ze sítě pozemních meteorologických stanic, vypouštěním balónů na aerologických stanicích a metodami dálkové detekce. Poslední zmíněná metoda v sobě zahrnuje družicové snímky, radarové informace a detekci blesků.

Jako sekundární zdroj pramenů pro předpověď počasí slouží i obvyklé podnebné charakteristiky. Samotné výsledky analýz dat jsou obvykle prezentovány synoptickou mapou (polohy tlakových útvarů a atmosférických front) a v dnešní době převážně výstupy z numerických modelů, které složitými matematicko-fyzikálně-statistickými výpočty budoucí stav atmosféry předpovídají.

Počasí na Vysočině pro příští týden

Aktuální prognózy a modely naznačují poměrně stabilní počasí, co se týče jeho chodu i teplot. Po většinu víkendu i příštího týdne by mělo převládat poměrně teplé počasí s teplotami na Vysočině v rozmezí 25 až 28°C. Ranní minima budou klesat na 14 až 17°C. Na obloze lze očekávat vždy dopoledne spíše menší oblačnost, skoro jasno, polojasno, odpoledne a večer však musíme počítat s nárůstem kupovité oblačnosti a místními přeháňkami i bouřkami. Bouřky mohou být ojediněle silné a doprovázené kroupami či přívalovými srážkami.

IVO SVOBODA