Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před extrémy dokáže varovat včasná předpověď

Třebíčsko - Fenomén počasí odjakživa významným způsobem ovlivňoval lidskou společnost a její různorodé aktivity. Není náhodou, že si naši předkové vybírali v průběhu osídlování krajiny nejprve teplé nížinné oblasti podél velkých toků, které oplývaly úrodnými půdami.

8.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

V dnešní moderní době nám sice už nehrozí například hladomor, způsobený neúrodou z extrémního sucha, přesto nás počasí ovlivňuje poměrně intenzivně a je nedílnou součástí našeho každodenního života.

Letní seriál Deníku o počasí se bude věnovat zejména nebezpečným projevům v našich zeměpisných šířkách ve vztahu k regionu. Společně nahlédneme do „kuchyně“ povětrnostních jevů, přiblížíme si jejich jednotlivé projevy, seznámíme se s nejběžnějšími následky a v neposlední řadě se ohlédneme za případy výskytu extrémních jevů v třebíčském regionu a na Vysočině. V průběhu seriálu se na nás přivalí povodně, budeme se bránit síle bouří, zasype nás vysoká sněhová pokrývka, a dokonce se budeme bavit i o třebíčském tornádu!

Dnes si přiblížíme hlavně podstatu předpovědi počasí.

Abychom byli dostatečně informováni o budoucím vývoji povětrnostní situace, vznikají předpovědi počasí. Jejich úspěšnost rychle klesá s délkou období, na kterou jsou vydávány. Rozlišujeme předpovědi velmi krátkodobé (0-12 hodin), krátkodobé (1-3 dny), střednědobé (3-15 dnů) a dlouhodobé (měsíční, sezónní apod.). Čím dál populárnější a pro lidskou společnost důležitější je i takzvaný nowcasting, který prognózuje bezprostředně aktuální vývoj počasí maximálně na dvě hodiny dopředu. Předpovídat lze i klima v horizontech například desetiletí nebo staletí. Podle cílových skupin odběratelů můžeme hovořit o předpovědích všeobecných (běžné informace ve sdělovacích prostředcích) nebo speciálních (např. detailní informace pro letectví, údržbu silnic, zemědělství apod.).

Cenné informace a data pro předpověď počasí meteorologové pečlivě shromažďují zejména ze sítě pozemních meteorologických stanic, vypouštěním balónů na aerologických stanicích a metodami dálkové detekce. Poslední zmíněná metoda v sobě zahrnuje družicové snímky, radarové informace a detekci blesků.

Jako sekundární zdroj pramenů pro předpověď počasí slouží i obvyklé podnebné charakteristiky. Samotné výsledky analýz dat jsou obvykle prezentovány synoptickou mapou (polohy tlakových útvarů a atmosférických front) a v dnešní době převážně výstupy z numerických modelů, které složitými matematicko-fyzikálně-statistickými výpočty budoucí stav atmosféry předpovídají.

Počasí na Vysočině pro příští týden

Aktuální prognózy a modely naznačují poměrně stabilní počasí, co se týče jeho chodu i teplot. Po většinu víkendu i příštího týdne by mělo převládat poměrně teplé počasí s teplotami na Vysočině v rozmezí 25 až 28°C. Ranní minima budou klesat na 14 až 17°C. Na obloze lze očekávat vždy dopoledne spíše menší oblačnost, skoro jasno, polojasno, odpoledne a večer však musíme počítat s nárůstem kupovité oblačnosti a místními přeháňkami i bouřkami. Bouřky mohou být ojediněle silné a doprovázené kroupami či přívalovými srážkami.

IVO SVOBODA

8.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení