Nejen že byli v pátek a v sobotu opět nejdisciplinovanější na Třebíčsku i Vysočině, ale dominovali i v celorepublikových statistikách.

Jedna z nejmenších obcí Třebíčska se ve volebních statistikách objevuje na nejvyšších pozicích pravidelně. „Na dálku už nějaký čas soupeříme s Lovčovicemi, které také mívají vysokou volební účast. Tentokrát se podařilo uspět nám. Určitě to potěší," přiznal tamější starosta Karel Slavík s tím, že v Přeckově odvolilo v pátek a sobotu 56 z 57 právoplatných voličů. „Vypadá to, že jsme nejlepší v celé republice," doplnil.

Recept na disciplinovanost voličů však nezná. „Lidé si zkrátka zvykli chodit k volbám. Nevím, jestli je to uvědoměním nebo třeba pouze tím, že se jednou zadařilo a lidé chtějí, aby se o nás vědělo i nadále alespoň tímhle způsobem. Možná je to kombinace obou těchto věcí, těžko říct," řekl starosta Slavík.

Urna za jednou

Jednou z šestapadesáti voličů byla také čerstvá oslavenkyně. Anežka Pavelcová se v první den volby dožila 87 let. Za možnost hlasovat vděčila i volební komisi, která ji s urnou navštívila. „Jsem ráda, že jsem mohla odvolit doma, zvlášť v tomhle počasí bych asi měla problémy udržet se na nohou," podotkla s odkazem na zledovatělou silnici.

„Mohli jsme ji přivést k úřadu, jak jsme to udělali při posledních volbách. S volební komisí jsme se ale dohodli takhle a je to tak lepší," řekla snacha nejstarší tamní občanky Stanislava Pavelcová.

Podle vlastních slov volila Anežka Pavelcová pravidelně. „Chodila jsem volit snad pokaždé, a že jsem zažila už hodně voleb. Snad to raději ani nebudu počítat, kolik jich bylo. Prezidentská volba je ale i pro mě poprvé," poznamenala.

KAMIL ČERNÝ