Jinak je tomu u starších. Těm se na dovolenou s rodiči už nechce a raději si zvolí svůj program. „Byli jsme s partou kamarádů na vodě a pak týden v zahraničí,“ říká student Václav Doležel. Volná místa o prázdninách vyplňuje brigádou, stejně jako jeho vrstevníci.

Dominik Klíma pracuje v třebíčské nemocnici jako brigádník skoro celé prázdniny. „Vloni jsem byl ještě na táboře, ale letos jsem se rozhodl jít na brigádu a vydělat si nějaké peníze. Člověk si potom víc váží věcí, které si za to koupí,“ přemítá.

Ještě trochu jinak jsou na tom vysokoškoláci. Někteří se učí i přes léto. „Koncem srpna mě čeká zkouška z anatomie, tak se učím od rána do večera,“ odpovídá studentka medicíny Petra Kousalíková.

To, že mají děti a mladí o prázdninách více času, se projevuje i ve zvýšené návštěvnosti restaurací a diskoték. „Ve čtyři hodiny se po ulici potácela opilá dívka, kterou přidržovaly její kamarádky,“ pohoršuje se jedna ze starších obyvatelek z Třebíče a kroutí přitom hlavou.

Strážníci městské policie provádějí podle mluvčí Ilony Staňkové neustálé kontroly. „Při zadržení nezletilého, který je v podnapilém stavu voláme Policii ČR, která případ přebírá. Pokutována je ta osoba, která mladistvému alkohol prodala,“ vysvětlila Staňková.

Školákům končí prázdniny za dva týdny. Do lavic usednou v pondělí 3. září.