Týká se to i základní školy T. G. Masaryka v Třebíči, kde se letní stavební práce stávají pomalu tradicí. „V současné době u nás probíhá rekonstrukce odpadů, a to už třetí prázdniny po sobě. Budova je velmi rozsáhlá, trubky se musí dostat na všechny umývárny a toalety, takže teď je škola jedno velké staveniště. Prvního srpna mají nastoupit uklízečky, které budou mít opravdu co dělat," konstatuje ředitel školy Martin Hlávka.

Rekonstrukce budovy se dotkne i učitelů, kteří do školy nastoupí koncem srpna na tzv. přípravný týden. „Učitelé v přípravném týdnu budou mít třikrát víc práce než obvykle, bude se stěhovat nábytek, televize, připravovat počítačová síť. Do prvního září zřejmě nebude všechno úplně hotové, ale škola určitě bude čistá a připravená na provoz," slibuje Hlávka.

Jak je na tom ředitel velké třebíčské školy se svou dovolenou? „Volna mívám tři týdny, to se potom snažím utéct daleko, abych mohl relaxovat. Vždy se ale už brzy začnu těšit zpět a na nové věci, protože je to moje práce, která mě baví," svěřuje se Hlávka.

V Želetavě se nových oken a dveří dočkají budovy mateřské školy a druhého stupně základní školy. „Ty staré dosloužily. Momentálně probíhají přípravné práce, chceme vše stihnout do konce prázdnin, aby žáci přišli do hotového," říká ředitel základní a mateřské školy Želetava Bohumil Dohnal.

Toho Deník zastihl právě na dovolené, oproti svým kolegům se ji snaží využít co nejvíce. „Snažím se dovolenou vybírat v co největším rozsahu, myslím, že i většina učitelů to tak má. Veřejnost sice čtyřicet dnů dovolené u učitelů vnímá kriticky, ale myslím, že vzhledem k jejich práci je to adekvátní," myslí si Dohnal.

Relax? K moři

O prázdninách nelelkují ani v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Rekonstrukce probíhají jako každoročně. Každé letní prázdniny kompletně opravujeme dvě třídy, na víc nejsou peníze, jedna totiž vyjde na 150 tisíc korun. Více než polovinu už ale máme za sebou," říká Michal Scigiel, ředitel základní školy Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Dvě nové třídy by ale neměly být jedinou změnou. Až se žáci posadí do lavic, měli by se na svět mimo školu dívat skrze nová okna. Ta jsou totiž, společně se zateplením budovy, významnou aktivitou ze strany města. „Jsou dovolené, takže nyní musím spoléhat na polooficiální cesty, ale ve zpravodaji starosta tvrdí, že jde o hotovou věc. My jsme tak nyní ve slastném očekávání," říká Michal Scigiel s tím, že na rekonstrukci tohoto druhu čeká jeho škola již delší dobu.

A letos se konečně dočká: „Mohu potvrdit, že na základní škole dojde k výměně oken a bude se zateplovat. Ze dvora se budova zateplí zvenku, jinde zevnitř, to kvůli památkově chráněným fasádám," informuje místostarosta Jaroměřic nad Rokytnou Josef Číž a dodává: „S pracemi se začne neprodleně.

Vybere si ředitel jaroměřické základní školy osmitýdenní volno, které mají učitelé ze zákona? „To se mi ještě nestalo," usmívá se Scigiel. „Oficiálně ho vybrané mám, ale víc jak polovinu letních prázdnin trávím stejně ve škole. Neříkám, že jsem v ní osm hodin denně, ale obden sem zajdu, vyřídím papírování a kontroluji, co se děje. Škola totiž žije svým životem i o prázdninách. Skutečnou dovolenou pak mám každý rok deset dní, kdy odjedu k moři do Chorvatska," dodává.

TADEÁŠ MAHEL