Na Třebíčsku jsou zatím tři případy hepatitidy, za poslední týden žádný nepřibyl. Na řadě míst s hromadným výskytem lidí už probíhají taková hygienická opatření, aby se nemoc špinavých rukou pokud možno nešířila.


K zpřísněnému režimu přistoupila převážně školská zařízení. Nákaza má podle odborníků nejlepší živnou půdu právě mezi dětmi.


„Přísnými hygienickými pravidly jsme reagovali na upozornění krajského hygienika. Nařídil jsem průběžnou desinfekci kritických míst, klik dveří, sanitárního zařízení,“ uvedl ředitel třebíčské Základní školy Kpt. Jaroše Karel Dolák.


Poučují o rizicích


Třídní učitelé své žáky poučili o nutnosti dbát na hygienu a o rizicích, spojených s nemocí.


„Ve škole nemáme jediný případ, ale neuškodí být ve střehu. I za cenu vyšších provozních nákladů. Všichni táhneme za jeden provaz a je v našem zájmu chránit zdraví dětí a zaměstnanců,“ konstatoval Dolák. Osvěta probíhá i mezi nejmenšími dětmi ve školkách. Uhlídat dvou až šestileté předškoláčky je však o něco složitější.


„Jsou děti, které každou hračku strčí do pusy. Pak přijde další a strčí ji tam taky, tomu jen těžko zabráníme,“ míní vedoucí učitelka školky v Šebkovicích Marta Novotná. Mnohem větší důraz na hygienu než obvykle se podle zjištění Deníku nyní klade i v hromadných dopravních prostředcích a na veřejných záchodech.


„Agresivní desinfekcí několikrát denně otíráme mísy, kliky i baterie umyvadel. Já sama úklid přitvrzuji, začínám se bát, kdo mi sem přijde,“ řekla obsluha městských záchodů v Třebíči Jana Obůrková.


O tom, že by se chránila očkováním, zatím nepřemýšlí. „Nechci to zakřiknout, ale jsem celkem imunní,“ spoléhá paní Jana.