„V okrese Třebíč aktuálně disponujeme 196 volnými pracovními místy, což je mírné snížení o osm proti počtu na konci minulého měsíce," informoval mluvčí úřadu práce Miloš Zauf.

V počtu uchazečů o jedno volné místo je na tom Třebíčsko nejhůře v celém kraji. Na konci září prolomilo hranici pětatřicet uchazečů o místo. Ze všech okresů z celé republiky mu patří šestá příčka.

Míra nezaměstnanosti na Třebíčsku v posledních měsících stagnuje. „Co se týče nahlášených volných míst v průběhu minulého měsíce, žádná firma výrazně nenabírala zaměstnance. Neměli jsme na Třebíčsku ani žádné hlášení od zaměstnavatelů o hromadném propouštění," popsal situaci v okrese Zauf.

Na Třebíčsku oproti minulému měsíci vzrostl počet nezaměstnaných pouze o dvaadvacet lidí. „K 30. září jsme v okrese Třebíč evidovali 6 917 klientů. Podíl nezaměstnaných na Třebíčsku je 8,8 procenta," doplnil Zauf.

O proti září loňského roku je to však narůst téměř o šest set nezaměstnaných. Za posledních pět let se jedná v tomto ohledu o nejhorší září. Nepřekoná je ani devátý měsíc z roku 2009.

Nejhůře je na tom Třebíčsko s mírou nezaměstnanosti 8,8 procenta také v rámci Vysočiny. Před druhým Žďárem nad Sázavou má náskok jeden a půl procenta. Nejvíce nezaměstnaných v celé republice ubylo na Jihlavsku (4,5%) a na Havlíčkobrodsku (3,9%). Nová místa přibývají hlavně ve výrobě autodílů. Jihlavský výrobce světlometů Automotive Lighting podle informací od svého vedení přibere ještě letos desítky pracovníků a další desítky pak příští rok. Dohromady by tak mělo v tomto závodě přibýt 200 zaměstnanců. Nyní jich tam pracuje 1 600.

V dalších týdnech očekávají analytici v kraji stagnaci nebo mírný růst nezaměstnanosti kvůli ukončování sezonních prací. Na Vysočině se letos v červenci počty lidí bez práce zvýšily a v srpnu nezaměstnanost stagnovala. Přes zářijové zlepšení o jedno a půl procenta je nyní na Vysočině o 1 639 uchazečů o práci více než ve stejném období loňského roku. Nezaměstnanost na Vysočině byla v září 6,9 procenta, v celém Česku činila 7,6.