Oproti loňskému roku, kdy částka na VPP činila 59 milionů korun, ponížila letos na 33 milionů korun a jsou v ní ještě zahrnuty závazky z loňského roku ve výši deseti milionů korun. „Proces schvalování dalších míst jsme museli pozastavit. Na příspěvek letos nemají nárok ani příspěvkové organizace měst a obcí a výrazně jsou omezeny také ústavy sociálních služeb. V současnosti jsme museli zamítnout požadavek na veřejně prospěšné práce ze strany radnice v Jemnici,“ informoval vedoucí oddělení trhu práce Ivan Mužík.
Řešení je drahé
„Je to pro nás velká rána a finanční ztráta ve výši kolem tří set tisíc korun,“ potvrdil místostarosta Jemnice Pavol Bátor. Radnice ročně zaměstnávala na VPP asi dvanáct lidí. „Letos jsme museli požádat správu majetku města, která si přibrala šest lidí navíc, ale my je zaplatíme,“ prozradil řešení nouzové situace v Jemnici místostarosta.
Úřad práce se snaží nalézt alespoň částečné řešení. „V loňském roce jsme část peněz určených na veřejně prospěšné práce uložili do rezervního fondu a nyní jsme požádali ministerstvo o jejich uvolnění. Rezervní fondy byly sice rozhodnutím vlády zmraženy, ale letos se některé položky postupně uvolňují,“ informoval Mužík a dodal, že žádnou odezvu na žádost ještě nedostal. Uvolnění rezervních fondů musí schválit vláda a tento proces je proto časově náročný.