Brněnská Forst Moravia se loni dostala do vleklých finančních potíží, které se odrazily na výplatách lesních dělníků. Ti nedostali několik měsíců za svou dřinu zaplaceno.


V listopadu jim došla trpělivost, začali se postupně hlásit na úřad práce. Firma jim sice naslibovala splátkový kalendář, ovšem neplní jej.
„Mně dluží ještě 65 tisíc. První splátku jsem dostal někdy koncem listopadu,“ uvedl dřevorubec Dušan Krčál z Radošova. Patří mezi dělníky, které si Forst hojně najímá takzvaně na živnosťák.


Podle jeho slov měla asi padesátka nespokojených lidí schůzku v pondělí na Lesní správě v Hrotovicích. „Zástupce firmy ze Slovenska, která má jít s Forstem do holportu, aby jej vytáhla z problémů, nasliboval, že když nastoupíme do práce, zaplatí. Od dluhů Forstu z loňska že ale dává ruce pryč. Moc jim nevěřím,“ podotkl Krčál.


Jak říká, je otázkou, jestli půjde dělat, protože o Slovácích toho moc neví a zase pracovat a nevidět za do peníze se mu moc nelíbí. Asi dvacet bývalých zaměstnanců už na Forst Moravia podalo žalobu.


I vedoucí Lesní správy Třebíč Jiří Konopáč nevidí budoucí spolupráci s Forstem růžově: „Minulý pátek naše vedení s firmou jednalo. Ta sama přišla s harmonogramem prací, který se zavázala plnit. Ale po zkušenostech, které s nimi máme, příliš nevěřím v jeho plnění,“ řekl.


Forst slíbil, že do konce dubna zvládne vynulovat manko lesních prací z loňska a zároveň bude průběžně odvádět objem prací letošních. „Jen do konce února by měli mít hotových odhadem 120 hektarů prořezávek. Když vezmeme v úvahu, že čtyři, pět lidí dělá hektar denně, do toho ještě může přijít nepřízeň počasí,“ naznačil nereálnost celého podniku Konopáč.


Vyjádření firmy Forst Moravia se bohužel Deníku nepodařilo získat. Neoficiálně se mluví o novém spojení Brňanů právě se zmíněným jistým partnerem ze Slovenska, který by měl ze šlamastyky pomoci.


Krize a kalamita


Les je živý organismus, práce v něm nemohou stát dlouho. Dřevařským a těžařským firmám obecně kazí plány špatný odbyt dřeva. V tomto směru zaúřadovala současná krize a loňská vichřice, která se prohnala napříč Evropou a ceny dřeva srazila dolů.


Na Třebíčsku státní podnik Lesy České republiky hospodaří na celkové ploše 16 301 hektarů lesní půdy na třech smluvních územních jednotkách – Třebíč, Jaroměřice a Dukovany. Vytěžené dřevo podnik prodá ve vlastní režii. Na vytěžení více než 290 tisíc kubíků dřeva pro roky 2008 až 2010 byly vypsány jednotlivé tendry.


Na dukovanské jednotce nyní hospodaří Lesní společnost Trhanov. „Tam je vše v naprostém pořádku, práce běží, jak mají,“ zdůraznil vedoucí lesní správy Konopáč. Celkem těžařské firmy za tři nasmlouvané roky dostanou za odvedenou práci téměř 182 milionů korun.


Pokud by spolupráce s Forst Moravia skončila předčasně, znamenalo by to nové výběrové řízení, které se včetně možných odvolání může vléct tři měsíce, ne-li déle.


Podle vyjádření tiskového odboru LČR problematická firma vyhrála v tuzemsku střednědobé zakázky na 18 smluvních jednotkách. Na nejméně šesti z nich už LČR odstoupily od smlouvy z důvodu neplnění dohodnutých podmínek ze strany Forstu.