Nové cyklopiktogramy už zdobí kruhový objezd mezi ulicemi Velkomeziříčská a Míčova, před benzinovou pumpou. Novinka budí rozruch jak u místních, tak i projíždějících řidičů.

„Už jsem to na pár místech viděl, upozorňuje to na možný výskyt cyklistů. Ale podle mě je to k ničemu, stejně to zanedlouho nebude pořádně vidět,“ mínil řidič Václav Jahoda, zatímco čerpal na stanici palivo. „Taky jsem to už párkrát viděl. V zahraničí je to často používaná nápověda pro méně bystré cyklisty. Aby věděli, jak mají kruháč správně projet,“ glosoval Vladimír Tomek, který místem procházel se svým psem.

Bércoun rezavý (Galegeeska rufescens) ze severní Tanzánie připomíná svým vzhledem myšovitého hlodavce, ale příbuznější je slonům, hrabáčům či mořským sirénám.
Je to myš nebo slon? Podívejte se, co odhalili vědci ze Studence

Dělníci značí křižovatky a silnice postupně. „Zrovna na kruhové objezdy piktogramy malovali ve večerních hodinách tak, aby co nejméně zasáhli do provozu. Stejné značení bude i mimo křižovatky na silnicích. Momentálně dělníci značí piktogramy na ulici Kateřiny z Valdštejna u zimního stadionu,“ informovala mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Malůvky na komunikacích doplní i dopravní značky, dodavatelská firma aktuálně buduje patky pro jejich umístění. „Projekt dále zahrnuje i cyklopruhy, které jsou vyhrazené pouze pro cyklisty. Vzniknou ale pouze tam, kde to umožňuje šířka silnice,“ doplnila Martakidisová.

Nová cykloopatření v rámci Třebíče

- mají posloužit k lepší a bezpečnější orientaci při průjezdu městem

- převážně jde o cyklopiktogramy na silnicích a dopravní značky, které upozorňují na zvýšený pohyb cyklistů

- na Míčově a Brněnské ulici vznikne samostatný pruh, vyhrazený pouze pro cyklisty

- v rámci projektu vznikne nový cyklookruh, který povede okolo významných památek Třebíčska

- součástí je také web trebicnakole.cz, který o všech novinkách informuje

Jednou z takových je například Brněnská ulice. „Musíme tam ale provést stavební úpravy, protože výškové a šířkové uspořádání komunikace není úplně ideální. Je potřeba nejprve zpevnit krajnice, aby tam bezpečně mohly fungovat oddělené pruhy pro cyklisty,“ uvedl starosta města Pavel Pacal. Stejný cyklopruh vznikne i na Míčově ulici.

V rámci projektu vznikne i nový okruh, který milovníky cyklistiky povede okolo významných třebíčských památek. „Začne na Karlově náměstí, dále pojedou přes židovskou čtvrť, Týnským údolím přes Hájek, k Lubí, odtud Ptáčovským žlebem zpět k řece na východní okraj Třebíče k Vladislavské výpadovce. Okruh bude pokračovat podél Sportovní ulice přes lávku do Lorenzových sadů a dále přes Horka-Domky. U Terůvek se okruh potká s cyklotrasou číslo 26, po které povede na Polanku a zpět do centra,“ popsala trasu Martakidisová.

V Třebíči by tam měla vzniknout systematická síť cyklotras, cyklopruhů a piktogramů. „Realizace vyjde na 4,2 milionu korun. Cílem a smyslem těchto opatření je, aby se cyklisté mohli smysluplně a bezpečně pohybovat po městě všemi směry,“ dodal Pacal. Nově funguje i web trebicnakole.cz. Mstský cykloportál radí, kudy se kam na kole bezpečně dostat.