Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor, sysel! Vzácný hlodavec má mít u Mohelna vlastní dopravní značku

Mohelno – Ochránci přírody chtějí k hadcové stepi umístit novou dopravní značku. Jen kousek od silnice mezi Mohelnem a vodní elektrárnou totiž žijí chránění syslové obecní. Poslední kolonii na Vysočině dříve běžného hlodavce ohrožují kola automobilů.

27.7.2017
SDÍLEJ:

Sysel obecnýFoto: Jan Matějů

Jen letos tímto způsobem zahynuli nejméně tři sysli, když si chtěli zaběhnout na protější pole pro něco dobrého k snědku. Vozovka se jim ale stala osudnou. „My víme o třech, ale pravděpodobně jich tam uhynulo víc. Nemůžeme být na místě každý den,“ poznamenala zooložka Jana Martková z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Skupina syslů u Mohelna je asi stohlavá. Podle Jany Martkové by mohla náhlá ztráta třeba jen deseti jedinců znamenat pro kolonii velké potíže. Zvlášť po smrti několika starších a zkušených zvířat by se mohla velká rodina zcela rozpadnout.
Ochránci přírody proto přišli s nápadem umístit k silnici varování pro řidiče v podobě nové dopravní značky. „Po dohodě s dopravním inspektorátem jsme vybrali variantu výstražné dopravní značky, tedy klasického červeného trojúhelníku s obrázkem panáčkujícího sysla a dodatkovou tabulkou,“ popsala mluvčí Agentury přírody a krajiny ze Žďáru nad Sázavou Jana Hejtmánková.

Policie už o návrhu nové značky ví. Podle ochranářů by mohla zcela ojedinělá cedule stát u Mohelna už během srpna, i když vyřízení administrativy a zajištění všech povolení ještě nějakou dobu potrvá. „Celá věc je zatím z našeho pohledu ve fázi jednání,“ podotkla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Ochranáři chtějí novou svislou dopravní značkou vyzvat řidiče k větší obezřetnosti. Dříve běžný živočich je totiž nyní velkou vzácností a jednu z jeho posledních kolonií stojí za to uchránit.

Tím spíš, že mohelenská kolonie syslů se zřejmě nerozšiřuje tak, jak by si ochránci přírody přáli. „Poslední sčítání nám ukázalo, že syslů není tolik, kolik jsme napočítali při minulých sčítáních. Možná, že jsme jich moc neviděli kvůli horku, které zrovna panovalo, a syslové byli schováni v norách, kde jsme je neviděli, ale výsledek nás zaskočil. Takže provedeme zřejmě ještě během léta další sčítání a uvidíme,“ dodala Jana Martková.

Přitom loni v létě se ochránci přírody radovali z rostoucího počtu syslů na stepi. Nyní ale pozorují spíše stagnující populaci.

Pokud se obavy ze snižujícího se stavu vzácného hlodavce dalšími sčítáními potvrdí, může být jedním z viníků toho právě blízká silnice a provoz automobilů. Pracovníci Agentury přírody a krajiny proto vyzývají veřejnost, aby jim úhyny syslů na vozovce hlásila. „Budeme za to každému vděční. Díky tomu bychom měli mít lepší přehled o tom, jaký je silnice skutečně problémem a kromě značky bychom se museli zamýšlet i nad dalšími opatřeními,“ vysvětlila zooložka Jana Martková.

Sysel obecný je důkazem, jak může být osud jednoho živočišného druhu vrtkavý a jak se může během několika málo desítek let diametrálně změnit. Zatímco v padesátých letech minulého století bylo syslů tolik, že byl považován za zemědělského škůdce, nyní je kriticky ohroženým druhem, který podle odborníků přežíváv Česku už jen v posledních pětatřiceti lokalitách.

Jednou z nich je hadcová step u Mohelna. K rozmachu tamní populace v posledních téměř dvou desetiletích pomohl drobný zásah. „Zhruba devět hektarů stepi se dvakrát až třikrát ročně kosí. Sysli totiž potřebují nízkou trávu, ve vysoké ztrácejí přehled a stávají se snadnou a častou kořistí predátorů,“ vysvětlila Jana Hejtmánková.

V roce 2000 přežívalo na stepi posledních dvacet syslů. Loni jich bylo prokazatelně pětkrát víc. Nejhůře bylo syslům u Mohelna na začátku druhé poloviny minulého století. Kvůli nastupující zemědělské mechanizace a jinému způsobu obhospodařování půdy zmizely meze a také velká část pastvin. Drobným živočichům neprospělo scelování polí do velkých celků ani používání chemických postřiků.

Díky práci a péči ochránců přírody lze dnes v unikátní Mohelenské hadcové stepi spatřit ze vzácných živočichů nejen sysla obecného, ale také třeba ploskoroha pestrého, létající hmyz s nápadnými žlutočernými křídly.

Autor: Kamil Černý

27.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava v Zahrádkářském domě ve Švabinského ulici.
22

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Ve volebním obvodu Vladislav může k volební urně přijít 756 oprávněných voličů.
5

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Víkend: Koná se drakiáda i setkání s čajomilcem

Třebíč - Autorské čtení, vyprávění cestovatelů, tvoření s dětmi a drakiáda. Takové jsou tipy Denku na nadcházející víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení