To si myslí lidé z jejího okolí a dnes v úterý 1. červance to jasně řekli předsedovi vlády České republiky Miroslavu Topolánkovi, jenž se o stavu skládky přijel přesvědčit na vlastní oči.

V Pozďátkách uložené kyanidy, zbytky léků, skalice modrá a podobně už roky jako mor otravují půdu a spodní vody. Místní už ztráceli naději, že se nakažené obludy zbaví. Po včerejší návštěvě se jim zřejmě ulevilo.


„Nějaké řešení najít musíme, proto jsme tady. Problém dávno přerostl regionální úroveň,“ konstatoval Topolánek během debaty se zástupci Třebíče, kraje Vysočina, Pozďátek a občanského sdružení Pozďátky bez jedů na třebíčské radnici.

Spolu s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem a ministrem průmyslu Martinem Římanem vyjasnili záměr, který se skládkou mají. „Jediná možná varianta, i když velmi nestandardní, je, že skládku odkoupí stát,“ potvrdil Bursík slib, který dal už při své loňské návštěvě skládky. „Smlouva už je připravená. Chystáme materiál, který půjde do vlády,“ dodal.


Jasno bude na podzim


Přípravy převodu ale komplikuje fakt, že koupí skládky stát nic hodnotného nezíská. „Musíme analyzovat, za jakých podmínek máme majetek se zápornou hodnotou převzít a zda to není v rozporu s hospodařením státu,“ řekl Říman. Další otázkou je, kde vzít peníze na sanaci skládky. Předběžné odhady mluvily o 300 milionech korun, včera už padla částka 400 milionů. „Vymyslet 400 milionů je největší problém. Na podzim budeme vědět, jakou cestou jít a kde ty peníze získáme,“ prohlásil premiér.


Podle slov ministra Bursíka na sebe stát vezme všechny náklady. Prioritně chce využít operační program Životní prostředí a hledat bude i jiné zdroje.
Tohle všechno lidem z Pozďátek znělo jako rajská hudba. Však také nešetřili díky. „Jsem rád, že se konečně bude něco dít. Prodejem skládky soukromé firmě jsme ztratili šest let,“ řekl starosta zdejšího mikroregionu Jiří Válal.


Nebezpečný odpad se v Pozďátkách skladuje od roku 1994. Od roku 1997 je skládka mimo provoz. Obnovit jej chtěla soukromá společnost s italskou účastí LOGIKA, která v konkurzu v roce 2002 skládku získala za 1,5 milionu korun. Od státu teď žádá milionů padesát.

Premiér Mirek Topolánek dorazil do Jihlavy

Premiér Mirek Topolánek včera dopoledne dorazil na Vysočinu. V deset hodin se zastavil na hodinovou návštěvu do Humpolce a pak se přesunul do krajského města. V sídle krajského úřadu ho přivítal hejtman Miloš Vystrčil a debatoval se členy Rady kraje Vysočina.

Poté věnoval chvíli novinářům a odpovídal na jejich otázky - na některé i vyhýbavě. Vyjádřil se třeba k auditu kolem osoby Jiřího Čunka. "Jsem na návštěvě Vysočiny. V tuto chvíli mě to nezajímá," řekl Topolánek.

Došlo i na poničenou střechu kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Památka je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. "Vzhledem k významnosti památky ji budeme chtít zachránit," přislíbil.

Odpoledne pak Topolánek na jihlavské radnici ocenil 24 záchranářů, kteří zasahovali při hromadné havárii na D1. "Do dálnice D1 bude stát i nadále investovat. Proměnlivé telematické tabude a další investice, které povedou k vyšší bezpečnosti považuji za cestu k lepšímu," zmínil. Na otázku Deníku, kdy by telematické zařízení na dálnici mohlo být instalováno ale Topolánek odpověď nenašel.