„Není nám lhostejné, jak moc se zapomíná na to, co se zde během dvacátého století stalo. Neměli bychom zapomenout, že se naší zemí prohnaly totalitní režimy a že mnoho lidí proto trpělo,“ říká jedna z organizátorek akce Kateřina Drápelová.
Historii je podle gymnazistů třeba vnímat a poučit se z ní. Běh pro Paměť národa, který se uskuteční v sobotu 9. června v Libušině údolí, má právě na toto upozornit. „Běžíme za ty, kteří se nevzdali, bojovali proti totalitě a nebáli se vystoupit se svým názorem. Běžíme za politické vězně, oběti holocaustu, disidenty a naše babičky a dědečky. Poběžíte s námi?“ vyzývají třebíčští studenti.

Start běhu bude nedaleko Alternátoru v Borovině. Od devíti hodin začnou registrace a vyzvedávání startovních čísel. Poběží se hned několikrát. Nejprve od 9.30 do 10.30 hodin se mohou na trasu na 1500 metrů vedle běžců vydat i chodci, rodiny s dětmi nebo cyklisté. V 11 hodin dopoledne vypukne hlavní závod na 5 a 10 km. Následně přijde na řadu dětský běh. Od 13 do 14 hodin odpoledne pak odstartuje druhá vlna běhu na 1500 metrů.

Pro účastníky je připraven startovací balíček, limonády i občerstvení zadarmo, nebude chybět ani doprovodný program pro děti i hudební produkce. „Registrací na www.behpropametnaroda.cz/trebic můžete pomoci dobré věci. Celé vaše startovné půjde na dokumentování osudů a naší historie,“ podotýká Kateřina Drápelová.

Výtěžek ze startovného studenti věnují neziskové organizaci Post Bellum, která vyhledává a zaznamenává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Sbírka záznamů dostala název Paměť národa a je jako internetový archiv přístupná široké veřejnosti.