„Není nám lhostejné, jak moc se zapomíná na to, co se zde během dvacátého století stalo. Neměli bychom zapomenout, že se naší zemí prohnaly totalitní režimy a že mnoho lidí proto trpělo,“ říká jedna z organizátorek akce Kateřina Drápelová.
Historii je podle gymnazistů třeba vnímat a poučit se z ní. Běh pro Paměť národa, který se uskuteční v sobotu 9. června v Libušině údolí, má právě na toto upozornit. „Běžíme za ty, kteří se nevzdali, bojovali proti totalitě a nebáli se vystoupit se svým názorem. Běžíme za politické vězně, oběti holocaustu, disidenty a naše babičky a dědečky. Poběžíte s námi?“ vyzývají třebíčští studenti.

Start běhu bude nedaleko Alternátoru v Borovině. Od devíti hodin začnou registrace a vyzvedávání startovních čísel. Poběží se hned několikrát. Nejprve od 9.30 do 10.30 hodin se mohou na trasu na 1500 metrů vedle běžců vydat i chodci, rodiny s dětmi nebo cyklisté. V 11 hodin dopoledne vypukne hlavní závod na 5 a 10 km. Následně přijde na řadu dětský běh. Od 13 do 14 hodin odpoledne pak odstartuje druhá vlna běhu na 1500 metrů.

Zámostí 2018.
Nikdo nezůstal sedět doma. Třebíč žila Zámostím

Pro účastníky je připraven startovací balíček, limonády i občerstvení zadarmo, nebude chybět ani doprovodný program pro děti i hudební produkce. „Registrací na www.behpropametnaroda.cz/trebic můžete pomoci dobré věci. Celé vaše startovné půjde na dokumentování osudů a naší historie,“ podotýká Kateřina Drápelová.

Výtěžek ze startovného studenti věnují neziskové organizaci Post Bellum, která vyhledává a zaznamenává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Sbírka záznamů dostala název Paměť národa a je jako internetový archiv přístupná široké veřejnosti.

Historická slavnost Barchan 2014.
Barchan bude mít novou královnu a tradiční program