Naopak pokračoval rozvoj strojírenských podniků a po delší době se lépe dařilo také textilním závodům. Podle údajů jihlavské správy Českého statistického úřadu celkem velkým podnikům v kraji za letošních prvních šest měsíců stouply tržby o 15,7 procenta na 63,1 miliardy korun.
Průmyslové podniky s více než 100 zaměstnanci v celé republice v prvním pololetí vykázaly meziroční navýšení tržeb o 12,8 procenta. Dynamikou růstu obsadila Vysočina mezi kraji šestou příčku. Nejrychleji se rozvíjeli výrobci v Jihomoravském kraji, kteří oproti stejnému období loni zvýšili tržby o třetinu na 101 miliard korun.
Tahouny růstu na Vysočině zůstávají firmy zaměřené na strojírenství a hutnictví, jejichž tržby meziročně stouply až o 23 procent. Tyto podniky celkem vytvářejí přes dvě třetiny všech tržeb v průmyslu kraje a zaměstnávají největší část pracovníků. Velké navýšení obratu zaznamenali také zpracovatelé dřeva. Jejich tržby se meziročně zvýšily o 24 procent skoro na sedm miliard korun.
Po delší době si polepšili také výrobci textilií a oděvů, a to o 39 procent na 1,58 miliardy korun. V kraji je 11 větších textilních podniků, které zaměstnávají 3200 lidí.
V kraji funguje celkem 148 větších průmyslových podniků. V prvním letošním pololetí v nich pracovalo 54.143 lidí. Jejich průměrná hrubá mzda v průměru činila 19.980 korun měsíčně, což je o 7,5 procenta více než o rok dříve. Nejlépe své zaměstnance platili výrobci autodílů, kteří měsíčně vypláceli i kolem 24.500 korun, jen o několik stokorun méně dávali zpracovatelé dřeva. Naopak nejmenší platy měli pracovníci textilních podniků, kteří v průměru měsíčně dostávali 13.300 korun hrubého.