„Na skladech po celém Třebíčsku máme 3 600 tun soli a třináct a půl tisíce tun inertního materiálu. Posypu tak máme už teď na dvě zimy dopředu a další dodávky máme v případě potřeby předjednané v lomech," podotkl vedoucí třebíčského pracoviště Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Miroslav Černý.

První letošní sníh však přesto na několika místech Třebíčska řidiče potrápil. Několik z nich si v úterý stěžovalo na sjízdnost policii. V Kraji Vysočina byl takový počet nespokojených oznámení nejvíce na Jihlavsku a právě na Třebíčsku.

Silničáři však už ve večerních hodinách v pondělí a následně také v noci nasadili veškerou techniku, kterou mají. „Na pětadvaceti okruzích v okrese jezdilo pětadvacet sypačů. Kromě toho jsme nasadili i našich osm traktorů s radlicemi," popsal Miroslav Černý.

K žádné vážnější nehodě, která by souvisela se sněhem, podle něj v noci z pondělí na úterý ani v úterý nedošlo. „Během nočních hodin byl silný mráz a padal nový sníh, chemicky udržované úseky, tedy hlavní silniční tahy v okrese, se nám tak dařilo udržovat maximálně sjízdné jen obtížně. Řidiči ale byli ukáznění a přizpůsobovali svou jízdu povětrnostním podmínkám. Žádné uvízlé kamiony jsme tentokrát nezaznamenali," uvedl Černý.

Řidiči se museli smířit s vrstvou uježděného sněhu. Na větší části hlavních tahů byly hlavně v úterý ráno sjízdné pouze koleje, při předjíždění nebo projíždění křižovatek se však sníh objevoval i v nich a lidé za volanty svých vozů museli ubírat plyn. Ještě horší situace panovala na nejméně frekventovaných silnicích. Mráz, i když už o poznání slabší, než který panoval v nočních hodinách z pondělí na úterý, tam udržoval uježděnou vrstvu sněhu během celého úterý.

Hasiči přesto neměli v souvislosti se sněhem žádnou větší práci. Zasahovat museli v úterý ráno pouze v Třebíči v Hrotovické ulici. „Zapadlo tam osobní vozidlo. Jednotka zajišťovala jeho odtah," upřesnila mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová