„Ve Vladislavi měli strach, že když kraji prodají pozemky na výstavbu bydlení pro postižené, už se obci nepodaří prodat zbývající stavební pozemky. Prý by někteří třeba ani nechtěli stavět vedle domu s mentálně postiženými lidmi,“ vysvětlila ředitelka Domova bez zámku Alena Brožková, která má nyní klienty bývalého jinošovského ústavu na starosti.

Její slova potvrdil vladislavský starosta Jan Havlena. „Ano, je to tak. Obavy místních tu byly. Navíc se mi nelíbil přístup kraje, který ještě neměl souhlas zastupitelů a přitom se choval velmi sebevědomě a sebejistě,“ tvrdil.

Lokalita se čtyřiadvaceti stavebními pozemky podle něj byla původně určena k výstavbě domů pro mladé rodiny s dětmi. Obec zde investovala nemalé prostředky do inženýrských sítí.

„Prodej byl teprve v začátcích, přesto se už tehdy někteří obyvatelé zajímali, jak to s bydlením handicapovaných v této lokalitě bude. Se zastupiteli jsme se shodli na tom, že pokud by se tam něco takového mělo stavět, mělo by se udělat v obci referendum,“ vysvětlil.

Pozemky by prý neprodali

Mezi zastupiteli panovala obava, že by se výstavbou pro handicapované prodej dalších pozemků zcela zablokoval. Na referendum podle Brožkové nebylo možné čekat. Výstavba by se tím oddálila. „Vytipovaných lokalit, kde by se dalo stavět, měl kraj více,“ sdělila krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Domnívá se, že změnou místa výstavby tak obci Vladislav ušetřil kraj starosti jak referendum administrativně a finančně zvládnout.

Místo ve Vladislavi se prý bude stavět v Pucově. „Je to na půli cesty mezi Náměští a Velkou Bíteší, kousek od Jinošova, kde naše klienty už znají. Z Pucova jsou i někteří naši zaměstnanci,“ poznamenala Brožková s tím, že pucovský starosta s tamními zastupiteli se snažili vyjít Domovu bez zámku vstříc a pomohli s vyhledáním pozemku soukromníků, kteří jej kraji prodají.

Situace ve Vladislavi není ojedinělou. „Lidé dál od Náměště většinou nemají zkušenosti s postiženými lidmi a mají z bydlení v jejich blízkosti obavy. I leckde jinde jsme museli lidi dost přesvědčovat,“ připustila ředitelka Brožková. Za ideální místo pro handicapované považuje město s pěti až deseti tisíci obyvateli. „Vyvstalé situace se dají pružněji řešit. Klient není v malém městě pro lidi úplně anonymní. Znají jej například prodavačky v obchodě. Když vznikne problém, umí klientovi pomoci či nás zkontaktují,“ popsala ředitelka. Jejich handicapovaní trávili čtyřicet let na jinošovském zámku za plotem. „Věkový průměr našich klientů je 55 let, mentálním chováním často připomínají děti. Teď se snaží začlenit do normálního života a veřejnost by jim měla nějakým způsobem pomáhat,“ mínila Brožková.

Plánují další místa

Handicapovaní z jinošovského ústavu jsou rozeseti na řadě míst regionu. Kraj pro ně postaví nové bydlení i zázemí. Vždy dvě domácnosti budou mít každá po šestici klientů. „Už příští týden se začne s demolicí někdejší radnice v Náměšti. Do roka to má být postaveno. Kraj tu koupil pro postižené i čtyři pozemky v lokalitě Pod Křišťálovem, kde mají stát dva domy. Mimo to koupil dům, kde jinošovští klienti pobývají,“ vysvětlil náměšťský starosta Vladimír Měrka.

Pro jinošovské klienty se začne stavět na podzim bydlení ve Velké Bíteši. Později bude následovat výstavba v dalších pěti lokalitách. Mezi uvažovanými lokalitami jsou například Hrotovice, Jaroměřice, Pucov, Třebíč, Okříšky, Březník a Dalešice. Už příští týden může veřejnost nahlédnout do života handicapovaných. V rámci Týdne sociálních služeb Domov bez zámku pořádá ve čtvrtek 13. října a pátek 14. října Den otevřených dveří na všech ubytovnách svých klientů v Rouchovanech, Náměšti a Vícenicích u Náměště.