Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postavíme silnici. Majitelů pozemků se nikdo ptát nemusí

Třebíč - Když třebíčský podnikatel Milan Dočekal narazil na svém pozemku na zeměměřiče, podivil se. Žádná měření si neobjednal, o ničem nevěděl. Pořádný šok však měl teprve přijít. Ke svému překvapení zjistil, že geodeti vyměřují novou silnici v podobě jakéhosi průrazu Průmyslovou čtvrtí.

29.11.2008
SDÍLEJ:

Třebíčské zastupitelstvoFoto: DENÍK/ Josef Němec

Že povede přes jeho pozemek, mu úředníci ani představitelé města jaksi nepokládali za nutné oznámit.

„Zastupitelé schválili územní plán, aniž by se někoho z nás zeptali!,“ rozčiluje se Dočekal.

Bohužel, má pravdu. „Zákon nám to neukládá. Máme povinnost informovat pouze dotčené orgány státní správy. Ostatní, fyzické i právnické osoby, se musí informovat sami na základě veřejné vyhlášky,“ hájí se místostarosta Jan Karas, který se trasou obchvatu zabýval.

Jeho vysvětlení si lze přeložit i takto: obyvatelé města, pokud se nechtějí dočkat nepříjemného překvapení, si musí pravidelně chodit číst listiny, vyvěšené na úřední desce na Karlově náměstí.

Na otázku, zda by nebylo minimálně etické dát majitelům pozemků v takovém případě vědět, místostarosta Karas opakuje první větu. Pak ale přece jen připouští: „Uznávám, že to byla chyba, v minulosti je nikdo neinformoval.“ Místostarosta tvrdí, že stejným místem měla vést i trasa předchozí varianty územního plánu, a on tudíž měl za to, že majitelé nemovitostí byli o všem informováni dříve.

Jenže územním plánem s trasou jihovýchodního obchvatu města v této podobě se zabývalo až současné vedení města. Před posledními komunálními volbami v roce 2006 byla silnice teprve v podobě studií. „V září 2006 existovalo několik různých variant v podobě vyhledávacích studií. Územní plán v trase přes areály staré průmyslové čtvrti začala projednávat až nová garnitura,“ řekl bývalý místostarosta Třebíče Radek Číhal, který se problematice tehdy věnoval.

Podle něj bylo jednání s majiteli pozemků dříve běžnou praxí, například při přípravách jihozápadní trasy obchvatu přes zahrádkářské kolonie u Terovského údolí. „Byť nám to zákon neukládá, je to minimálně slušnost,“ míní Číhal.

Nicméně zastupitelstvo v září schválilo územní plán s jihovýchodní trasou, aniž by to někteří majitelé pozemků tušili. Ruku pro zvedla i opozice. „Místostarosta Karas nás informoval, že je to se všemi projednáno. Není v silách řadového zastupitele si tohle ověřit. Navíc jsme schválení celé trasy vnímali jako podmínku pro zahájení prací na jihozápadě, takto nám to bylo předloženo,“ vysvětluje zastupitel Pavel Heřman (HZNR).

Výsledek? Obchvat přes Průmyslovou čtvrť zřejmě nepovede. Majitelé nemovitostí dali jasně najevo, že svůj majetek neprodají. Pod společné prohlášení se podepsali podnikatelé Milan Dočekal, Věra Doležalová z Kovo-šrotu, Josef Paděra z firmy Pozemstav a Pavel Navrátil ze společnosti Inapa. Ten jediný o plánech města věděl. Návrh územního plánu totiž objevil na internetových stránkách města. Již v březnu zaslal na oddělení územního plánování třebíčské radnice své námitky a připomínky. Bez odezvy. „Navrhli jsme jinou trasu, podle nás dokonce levnější. Očekávali jsme reakci, nikdo se ale neozval. Proto jsme proti,“ vzkázal Navrátil.

Rozhovor s Milanem Dočekalem a dopis zaslaný podnikateli si přečtěte zde.

Autor: Luděk Mahel

29.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení