Štve ho, že je Česká pošta nepružná a nedokáže lidem ve druhém největším městě na Vysočině nabídnout podmínky hodné 21. století. Nebo aspoň říct, kdy to zařídí.

Klientům jsou v budově k dispozici jen schody, přitom téměř všechny přepážky fungují v patře. „Já sám se ještě jakž takž pohybuju bez berlí. Ale vadí mi obecně přístup k důchodcům,“ podotýká. Maminky s kočárky to rovněž mají složité. Nováka dráždí, že z přízemí do patra výtah existuje, ale je služební. Kdo se výrazně špatně pohybuje, má možnost zaměstnance pošty přivolat zvonkem.

Česká pošta se k tomuto problému pro Deník vyjádřila už jednou, loni v prosinci. Tehdy z pražské centrály do Třebíče vzkázala, že vedení státního podniku o zmíněné budově v ulici Smila Osovského jedná. A že o změnách rozhodne v prvních měsících roku 2020. Tehdy pošta ubezpečovala, že pobočku nepřestěhuje, spíš zvažuje rekonstrukci nebo prodej s tím, že by poštovní služby v upravených prostorách zůstaly v pronájmu. Přece jen poloha domu v samém centru města u Karlova náměstí lidem vyhovuje.

Vyjádření, které Deníku poslala teď, opět lidem neříká, kdy přesně se dočkají změny k lepšímu. Mluvčí Ivo Vysoudil už ale naznačuje, že třebíčská hlavní pošta může být nakonec jinde.

Stěhování na lepší místo?

„O její budoucnosti doposud nebylo rozhodnuto. Stále existuje několik variant, mezi které patří prodej celé budovy s tím, že by zde pošta dále fungovala v upravené podobě ve formě pronájmu. Další možnou variantou je například přesun pobočky na vhodnější místo s parkovacím stáním a větší koncentrací klientů. O finální variantě budeme veřejnost informovat,“ sdělil mluvčí. Kam by se případně hlavní pošta mohla přesunout, neuvedl.

A tak hendikepovaným a matkám s dětmi v kočárcích i nadále nezbývá nic jiného, než v nejhorším případě zvonit v přízemí na pošťáky a prosit je o vstřícnost. Zkušenosti jsou s tím různé. „Jednou jsem tam byla s kočárkem a obsloužili mě normálně dole. Že nahoru nemusím,“ sdělila například paní Markéta. To paní Anna spokojená nebyla. „Donutili mě vyplazit se o berlích nahoru, protože mi dole u přepážky službu odmítli. Bylo to velmi nepříjemné, jak jednání pracovnice, tak ono schodiště. Nepomohla ani má argumentace, že je pro hendikepované venku zvonek a tak předpokládám, že mi někdo poskytne poštovní službu,“ přidala postřeh.

Budova hlavní pošty působí na své adrese v Třebíči 120 let. Chátrající dům není památkově chráněný.