Tato novinka příjemně překvapila Petru Svobodovou, obyvatelku přilehlého sídliště Za Rybníkem. „Přemýšlela jsem, co v té budově asi po poště vznikne. Rozhodně je to dobrá zpráva. U nás žádný podobný podnik není, a tak myslím, že kavárna bude navštěvovaná,“ uvedla mladá žena.

S tím souhlasí i starosta Pavel Pacal. „Nám ten záměr připadá jako smysluplné využití daného prostoru. Ta lokalita něco podobného určitě potřebuje,“ uvedl starosta.

Pošta na třebíčském sídlišti Za Rybníkem, v Okružní ulici.
Víme první: Česká pošta se v Třebíči rozhodla pro změnu při rušení poboček

Sídliště Za Rybníkem se nachází v Borovině, na nejzápadnějším okraji Třebíče. Pošta tam byla v nájmu, budova totiž patří městu. To se prostory po jejich vyklizení opět rozhodlo pronajmout. „Na základě toho se objevilo několik lidí, kteří projevili zájem. Nakonec padla tato konkrétní nabídka na vybudování kavárny. Ostatní nabídky byly totiž pouze v rovině ústního zájmu,“ vysvětlil starosta Pavel Pacal hlavní důvod tohoto rozhodnutí.

Pošta a kavárna jsou dvě zcela rozdílné činnosti, což znamená, že prostory budou muset projít velkou změnou. S tím souvisí i délka pronájmu, který musí být natolik dlouhý, aby se to městu vyplatilo. „My zhodnotíme nemovitost, která dál zůstane v majetku města. Investice tam budou většího rázu. Musí tam být dovedena voda, musí tam být vyřešena kanalizace. Dále například vyměníme okna či provedeme zateplení. Proto ten prostor pronajmeme na dvacet let,“ doplnil Pacal.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Interiéry kavárny, která by se měla jmenovat Café Gray, si zařídí nájemce. Podle vizualizací nabídne kavárna hostům asi tři desítky míst. Zajímavé je, že bude využívat i dosud nevyužívaný prostor před budovou, kde se počítá s předzahrádkou, na níž v létě přibydou další stolky a židle. V záměru, který město obdrželo, se praví, že půjde o prostor pro poslech hudby, četbu, setkávání lidí, pořádání besed, tematických večerů a workshopů. Nájemné bude činit šedesát tisíc korun ročně, které se budou navyšovat o inflaci.