Po novotě ovšem přišla monopolní Česká pošta s nápadem krátit dobu, po kterou na vytipovaných pobočkách úřednice sedí za okýnkem. Zkrácenou otevírací dobu tak v současnosti zakoušejí například v Čechtíně, Předíně, Rudíkově nebo třeba ve Starči.


Ve výsledku to vypadá takto: dveře přepážek se zavírají chvíli před tím, než dorazí autobusy s lidmi, kteří se vracejí z práce.


Stařečský starosta Čestmír Linhart je na poštu docela naštvaný: „Přišla sem úřednice říct, že existuje záměr pokrátit nám tu dobu, po kterou je pošta otevřená. Podepsal jsem papír, že nás s tím seznámila. A pak podpis prezentovala tak, že je to naše souhlasné stanovisko.“


Stařečští ovšem naopak požadují rozšířit odpolední hodiny tak, aby si lidi po práci také mohli něco vyřídit, a ne že uvidí jen zamčené dveře. „Nejlépe by se to hodilo alespoň v pátek do sedmnácti hodin, případně by nebyla špatná sobota dopoledne. Přece jen i studenti se vracejí ze škol, hodilo by se jim to určitě,“ sdělil Linhart a dodal, že Česká pošta (ČP) mu naznačila, že do Vánoc pracovní dobu na pobočce ve Starči měnit nebude.


V Rudíkově jsou na tom podobně. Otevřeno dvě a čtvrt hodiny dopoledne, tři čtvrtě hodiny odpoledne s tím, že od tří hodin visí na dveřích cedule zavřeno. Jen ve středu lze vyřizovat závratných třicet minut, od půl čtvrté do čtyř.


„Zástupkyně pošty řekla, že je to zkušební provoz. Sbíráme od lidí reakce, zanedlouho proběhne schůze zastupitelstva, kde to taky rozebereme, a na dalším jednání s ČP zřejmě budeme požadovat změnu,“ konstatovala starostka Rudíkova Jana Nožičková.


Jako všude jinde obyvatelé nestíhají do tří hodin na poštu doběhnout, mají tam vedené postžiro a podobně. S přibližováním se veřejné služby lidem to nemá mnoho společného. V Čechtíně i Předíně je to stejné.


Obchodní ředitel ČP pro zdejší region Zbyněk Hovorka míní, že jde hodně o komunikaci mezi poštou a obcí.

Pokud starostové vznesou jednoznačnou námitku, že nově zavedený systém se neosvědčil, nezbude, než sednout za jednací stůl a hledat vhodný kompromis.


„Je to vždy o iniciativě ze strany obce,“ prohlásil obchodní ředitel Hovorka. A přidal ještě jednu informaci: „Pokud jde o vyzvedávání zásilek v odpoledních hodinách, jednorázově je možné na dotyčnou poštu zavolat a nechat si zdarma dopis nebo třeba balík převelet na pobočku blíže zaměstnání, vyjma samozřejmě obsílek určených do vlastních rukou.“


Nebo lze zplnomocnit k převzetí od pošťáka například souseda, opět kromě zásilek, které jsou určeny do vlastních rukou.


A kdo se třeba odstěhuje na léto na chatu, může si za poplatek nechat poštu posílat tam.


V nejbližších týdnech se tedy ukáže, zda avizovaná vůle ze strany České pošty vyjít obyvatelům vstříc byla opravdová.