Od 1. října lze v Třebíči potkat romské asistenty prevence kriminality, kteří dohlížejí zejména na pořádek v místech, kde dochází k problémům se sociálně slabšími obyvateli města. Jedná se tedy hlavně o okolí hlavní pošty, Kočičinu a židovskou čtvrť.

„Jejich hlavní náplní práce je styk s jejich komunitou. Měli by tedy romským spoluobčanům dokázat sdělit, kdy je nějaké chování za hranou. Jejich komunita by ale asistenta prevence měla také chápat jako pomoc,“ vysvětluje tisková mluvčí Městské policie Třebíč Lucie Šerková s tím, že v jiných městech je zkušenost s romskými asistenty pozitivní. „Komunity tam začaly asistenty vnímat jako člověka, který je sice nabádá, jak se mají chovat, zároveň ho však chápou jako člověka, na něhož se mohou obrátit.“

Podle starosty Pavla Pacala se v tomto ohledu už začínají projevovat výsledky. „První dny ukázaly, že je jejich komunita respektuje. Věřím tedy, že se situace zlepší a že toto zlepšení pocítí i obyvatelé města,“ sdělil.

Členka Klubu ledních medvědů Andrea Klementová po závodech ve Slavkově u Brna. V čtrnáctistupňové vodě plavala 500 metrů a obsadila druhé místo.
Třebíčské lední medvědice bodovaly hned zkraje sezony na jihu Moravy

Třebíč v poslední době trápila zvýšená kriminalita ze strany nepřizpůsobivých občanů, kteří se do města přistěhovali z jiných měst. Podle Šerkové s tím ale vznik nové služby nesouvisí. „Jednali jsme o ní už delší dobu. Využili jsme možnosti spolupráce s úřadem práce, který mzdy asistentů částečně proplácí. Zájemců o práci asistenta bylo více. Vybírali jsme je společně s odborem sociálních věcí,“ uvedla.

Noví asistenti prevence kriminality podstupují školení, jak jednat s lidmi. „Získají také základy právního povědomí tak, aby poznali protiprávní jednání,“ vysvětlila mluvčí.

Novinku si pochvaluje i Boris Kjulleněn, který žije v židovské čtvrti, kde se nedávno problémy vyskytly. „S místními romskými sousedy, kteří jsou zde starousedlíci, jsem nikdy žádný problém neměl. Vztahy máme dobré. Potíže nastaly poté, co se sem nastěhovali Romové odjinud. S těmi je nutné jednat. Takže podobný druh prevence je určitě dobrá věc.“

Radnice po zhruba třech měsících vyhodnotí, jak se romští asistenti osvědčili a případně přijme ještě další. Kromě těchto nováčků město už pět let zaměstnává ještě další dva asistenty prevence. Jejich cílovou skupinou jsou například lidé bez domova či problémoví klienti na odboru sociálních věcí.