Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslanci z Vysočiny budou hlasovat tak, jak radí strany

Vysočina, Praha - Přesně v duchu usnesení stranických předsednictev, grémií a klubů bude dnes s největší pravděpodobností zvedat ruce všech deset poslanců z Vysočiny při hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka.

7.8.2013
SDÍLEJ:

Premiér Jiří RusnokFoto: čtk

„Budu hlasovat plně v souladu s usnesením našeho poslaneckého klubu," uvedl například včera odpoledne sociálně demokratický poslanec Karel Černý ze Žďárska. „Budu hlasovat v souladu s celým klubem TOP 09," sdělil ve stejném duchu poslanec Aleš Roztočil, zastupující Jihlavsko.

V úterý odpoledne ještě nebyli všichni poslanci rozhodnuti, ale podvečerní výstupy ze stranických rokování svědčí o tom, že Rusnokovu vládu podpoří sociální demokraté, Věci veřejné i komunisté.

Proti bude zřejmě početně silnější tábor zákonodárců někdejší vládní koalice občanských demokratů, TOP 09, LIDEM a některých nezařazených poslanců. Podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové disponuje tato skupina více než sto hlasy a sama poslankyně ze Žďáru nad Sázavou má ambice stát se v případě dnešního nestvrzení legitimity Rusnokova kabinetu příští premiérkou.

--------------

ANKETA: Jste pro vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka?

Miroslava Němcová

předsedkyně sněmovny (ODS), v případě neudělení podpory Rusnokově vládě pravděpodobná příští premiérka

Vládu, která nerespektuje parlamentní demokracii, nijak nepodpořím. Koalice disponuje většinou a jsme schopni sestavit většinovou vládu.

(Pozn. red.: Jde o starší vyjádření, aktuální komentář Miroslavy Němcové se kvůli jejímu časovému zaneprázdnění nepodařilo získat.)

Pavel Kováčik

poslanec KSČM

Definitivně o tom rozhodne jednání našeho poslaneckého klubu, předpokládám ale, že při zvážení všech okolností se přikloním pro vyslovení důvěry. Nechci totiž, aby se vrátilo to, co tady bylo dosud. Cílem jsou pro nás předčasné volby a z vyjádření TOP 09 vyplývá, že když vláda důvěru získá, tak se k rozpuštění sněmovny její poslanci připojí. I to je třeba vzít v potaz.

Ladislav Jirků

poslanec TOP 09

Budu hlasovat proti vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka. Hlavním důvodem tohoto rozhodnutí je fakt, že tady existuje koalice, která má v poslanecké sněmovně většinu, takže jmenování Rusnokovy vlády je porušením dosavadních zvyklostí naší parlamentní demokracie. Myslím si, že vláda Jiřího Rusnoka ve sněmovně důvěru nezíská.

Petr Zgarba

poslanec ČSSD

Já osobně předpokládám, že vládu Jiřího Rusnoka při hlasování ve sněmovně podpoříme, přestože to bude záležet především na tom, jak se usnese náš poslanecký klub. I tak se ale obávám toho, že to nebude mít velký smysl, protože tato vláda nejspíš ve sněmovně nesežene dostatečný počet poslaneckých hlasů nutných k tomu, aby jí byla dána důvěra.

Marie Rusová

poslankyně KSČM

Vždy jsem byla zastánkyně parlamentní demokracie. Zážitek z „hrůzovlády" pravicové koalice pod taktovkou pánů Nečase, Kalouska, Schwarzenberga, Bendy, paní Němcové a dalších. Mě však vede k postoji nepřipustit opětovně nadvládu nad slušností a rozumem. Konečné stanovisko zaujmu až po jednání klubu a po setkání s premiérem Rusnokem.

Aleš Roztočil

poslanec za TOP 09

Budu hlasovat v souladu s celým klubem TOP 09, tedy proti vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka. Mám k tomu dva důvody. Jednak vláda nevzešla z vůle parlamentních stran. A potom ministři vlády, která nemá důvěru, začali dělat takové kroky, s nimiž nemohu souhlasit. Vláda ignoruje sněmovnu. Přestože se může stát ledacos, si myslím, že tato vláda důvěru nezíská.

Jiří Běhounek

hejtman Kraje Vysočina (nestraník za ČSSD)

Jako hejtman o důvěře pro vládu samozřejmě rozhodovat nebudu, ale přesto vládu Jiřího Rusnoka podporuji. Podle mě je tato vláda ochotna jednat s kraji a řešit konkrétní problémy, jaké jsou například ve zdravotnictví, ve školství, při čerpání evropských dotací. Jako hejtman jsem zažil několik vlád, kdy se toho hodně namluvilo, ale nic neřešilo.

Milan Štěch

předseda Senátu, senátor za Pelhřimovsko (ČSSD)

Můj osobní postoj je, že jsem spíš pro podporu, i když tato vláda není mojí srdeční záležitostí, ale spíše rozumu. Nechci, aby se vrátila vláda na půdorysu bývalé vládní koalice. Není to vláda ČSSD, ale má blíž k prezidentovi. Jediné dobré řešení je rozpuštění sněmovny a uspořádání předčasných voleb. To je, myslím, i přání veřejnosti.

Karel Černý

poslanec ČSSD

Budu hlasovat plně v souladu s usnesením našeho poslaneckého klubu, což bude podle mého názoru pro vyslovení důvěry úřednické vládě. Myslím si, že podpoření vlády Jiřího Rusnoka je cestou k předčasným volbám, které jsou nezbytné. Proto tuto podporu vnímám jako menší zlo, než by byla koaliční vláda Petra Nečase, byť už s někým jiným v čele.

Josef Novotný

poslanec Věcí veřejných

Věci veřejné se po projednání v poslaneckém klubu, který premiér rovněž navštívil, rozhodly úřednickou vládu Jiřího Rusnoka oficiálně podpořit, tudíž i já budu hlasovat pro. Věci veřejné ještě předtím představily své zásadní programové body a rovněž záruky, které bude po vládě požadovat. Na programových bodech se VV s premiérem shodly.

Pavel Antonín

poslanec ČSSD

Klíčové v tomto případě bude, jak dopadne schůze ústředního výboru, jíž se zúčastní i Jiří Rusnok. Naše strana není v tomto problému jednotná, což je příklad toho, že každý může vyslovit svůj názor a nemusí se řídit postoji ostatních. Já osobně se zatím přikláním k verzi nepodpořit vládu, ale pokud mě argumenty na schůzi přesvědčí, tak jsem ochotný názor změnit.

Jana Fischerová

poslankyně ODS

Já budu hlasovat proti vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka. Žijeme v parlamentní demokracii, v níž je úkolem poslanců také kontrolovat vládu. Současná prozatímní vláda nám slíbila, že bude překlenovací vládou odborníků, která nebude dělat závažná rozhodnutí. Zároveň však došlo k různým čistkám v důležitých institucích, s čímž nemohu souhlasit.

Autor: Redakce

7.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení