Dnes v Praze probíhá druhé čtení návrhu zákona o státním rozpočtu pro rok 2009. Medvěd má letos hodnotu 1,8 miliardy korun a za okres Třebíč na miliony aspirují tři obce: Čáslavice, Moravské Budějovice a Litohoř – ostatně jak jinak. Litohoř je tradičně úspěšná ves, byť nemá ani šest stovek obyvatel. Medvědí miliony sem v posledních letech tečou doslova proudem. V roce 2005 to bylo devět milionů na rekonstrukci fotbalového hřiště a koupaliště, o rok později tři miliony na opravu místních komunikací. Loni opět tři miliony zase na hřiště a letos je požadavek čtyři miliony na rekonstrukci obecní víceúčelové budovy.


„Potřebujeme opravit okna, která jsou shnilá, vyměnit střechu, do zasedačky dát plovoucí podlahu a do přísálí dlažbu,“ vypočítal litohořský starosta Bohumír Kašík.


V Litohoři je soukromé sportovní centrum, jako kontaktní osoba je na oficiálních stránkách uvedený Tomáš Bařinka, syn starosty Moravských Budějovic Vlastimila Bařinky. Provozovatel TKS s.r.o. sídlí na pražské adrese, kterou Bařinka mladší uvádí jako své bydliště.


V nabídce služeb za dohodnutý poplatek má TKS s.r.o. též litohořské fotbalové hřiště, ve fotogalerii figurují obrázky upraveného litohořského koupaliště. Který poslanec vesnici pomůže protlačit čtyři miliony, starosta Kašík neví: „Poslali jsme žádost už v únoru. Jméno poslance nevím, to víte, tam jsou různí lobbisté a tak,“ řekl doslova starosta.


Moravské Budějovice doufají v zisk 10 milionů na opravu mateřinky v ulici Fišerova. „Pokud se to podaří, a pokud zastupitelé schválí dalších pět milionů z městského rozpočtu, během příštího léta by mohly práce proběhnout a další školní rok by školka mohla rozjet svůj provoz,“ sdělil budějovický starosta Bařinka. Loni Budějovice získaly z medvěda 15 milionů, díky nimž se podařilo dát do pořádku ZŠ Havlíčkova. Kdo bude peníze městu letos prosazovat, Bařinka neví. „Prostě jsme si požádali,“ řekl a neubránil se úsměvu.


Čáslavičtí by rádi získali pět milionů. „Potřebujeme opravit kulturák. Je potřeba vyměnit okna a topení, udělat novou fasádu,“ zmínil se čáslavický starosta Bartes. Kdo z poslanců by se měl na zisku finančních prostředků podílet, nekomentoval.


Medvěd medvědovi


Poslanci z Třebíčska František Bublan (ČSSD) a Pavel Kováčik (KSČM) budou při porcování medvěda také. „Zasadím se o tři miliony pro ZŠ Kamenice u Jihlavy, aby zmodernizovala kuchyň. Dále o jeden milion pro Brtnici, opět na Jihlavsku. Tam chtějí upravit náměstí a plastiku medvěda brtníka,“ uvedl Bublan.


Pavel Kováčik se vyjádřil pouze obecně: „Prioritu mají školství, bytová výstavba, infrastruktura, kultura a sport. To vše zejména tam, kde není jiná možnost na finance dosáhnout. Nejinak se hodlám chovat i v letošním roce.“

Peníze budou jisté se schválením státního rozpočtu, tedy do konce roku.