Zapojilo se celkem patnáct příslušníků české armády, posádky českých letounů a dvou amerických strojů F-16. Scénář simuloval boj s protivníkem v zastavěné zóně. Situaci, do které se alianční vojáci dostávají při zahraničních misích. Ti na zemi musejí dokonale koordinovat postup prostřednictvím leteckých návodčích s piloty letadel.
Plnil se tak itinerář dalšího dne mezinárodního vojenského cvičení Ample Strike.

V hloučku přihlížejících vesměs uniformovaných pozorovatelů stál i muž v dobře padnoucím šedivém obleku. Poblíž českého ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka generálního štábu Aleše Opaty. Stejně jako ostatní si dal špunty do uší, protože hluk byl chvílemi obrovský. A celou bojovou scénu sledoval s neskrývaným zájmem. Vyžádal si, aby mu dělal komentátora zkušený český letecký návodčí David Broum.

Oním mužem byl americký velvyslanec Stephen B. King. A byl prvním americkým velvyslancem v České republice, který se v Náměšti účastnil vojenských manévrů. „Ceníme si přítomnosti pana Kinga. Sleduji ho v úřadu a vnímám, že dokazuje, že ho Česko opravdu zajímá. Že mu záleží na vylepšování vztahů mezi Českou republikou a USA. Zaujalo mě, jak se například angažuje při plánování oslav 100. výročí vzniku Československa, při které USA taky zanechaly svou stopu,“ uvedl náčelník štábu vzdušných sil Armády České republiky Zdeněk Bauer.

Trebitsch Czech Single Malt Whisky
Z Třebíče prorazila do světa. První ryze česká whisky sklízí úspěchy

Z toho, co tu a tam vojáci prozradili, bylo zřejmé, že se King do hloubky zajímal o cvičení, o působení americké armády na území Česka. Stejně tak o práci leteckých návodčích. Mimochodem – ti čeští jsou v rámci aliančních vojsk vnímaní jako špička.

Americký velvyslanec neměl žádné speciální požadavky na servis. „Dá si stejnou kávu a občerstvení, jako ostatní. Je tu velmi spokojený, přijel sem po předchozím programu na Zlínsku,“ poznamenal velitel náměšťské vrtulníkové základny Petr Čepelka.

Šestasedmdesátiletý Američan, který za svou profesní dráhu vystřídal řadu rolí, včetně práce pro FBI či podnikání v chemickém a dřevařském průmyslu, na náměšťské letiště přicestoval černým lincolnem. Po čtyřhodinovém programu odlétl do Prahy společně s ministrem Metnarem letounem CASA.

Téma nákupu vrtulníků se ministr vyhnul

K novinářům promluvil český ministr obrany. Průběh cvičení Ample Strike zhodnotil Lubomír Metnar pozitivně. Chystat si dotazy k tendru na nové armádní vrtulníky, se však nakonec ukázalo jako zbytečné. Metnar předem přes své mluvčí vzkázal, že na toto téma odpovídat nebude.

Americký velvyslanec Stephen B. King o chystané významné armádní zakázce promluvil - a velmi otevřeně – krátce po nástupu do své funkce loni v prosinci. Tehdy uvedl: „Můžete (Česká republika) v tomto ohledu udělat velký krok. A to nákupem vrtulníků UH-1Y firmy Bell, což je prověřená válečná technika."

Výstava Tenkrát ve 20. století v Moravských Budějovicích.
Návrat do minulosti. Výstava přibližuje život v Československu