„Mám to přesně,“ prozradil v čekárně třebíčské polikliniky devatenáctiletý student Oto Přikryl, „i když mi to připadá zbytečné, když se platí zdravotní pojištění.“

Další pacient volil slova hrubšího zrna. „Ten kdo to vymyslel by měl sám dostat sedm tisíc na měsíc,“ vykřikoval mimo jiné. Výběrem peněz se ve většině ordinací zabývaly zdravotní sestry, vybavené mincemi na rozměňování papírových bankovek.

Lékaři se tak mohli plně věnovat pacientům. Poplatky údajně nekomplikovaly práci ani těm praktikům, kteří se nové povinnosti chopili sami. „Peníze vybírám já. Nezdá se mi, že by mě to zdržovalo,“ konstatoval budějovický lékař Tomáš Pavlíček. K časovým prodlevám dle několika dotázaných pacientů nedocházelo ani u specialistů a zubařů, rovněž inkasujícím třicetikorunový poplatek.

Praktický lékař Josef Piňos z Budišova již včera zaznamenal první úbytek ambulantních pacientů. „Značně jich ubylo,“ hlásil v závěru dopoledních ordinačních hodin. „S plateb jsme měli obavy, ale neměl by to být takový problém,“ dodal. Vcelku poklidně probíhaly platby i v lékárnách. Podle lékárníků byli zákazníci o zavádění poplatků dostatečně poučeni. „Vědí o tom. Třicet korun přímo započítáváme k případným doplatkům za léky a vydáváme doklad,“ sdělila magistra Helena Hoblová.

Na neplatiče úsměvem

Nejeden lékař už přemýšlel nad okamžikem, kdy mu pacient odmítne zaplatit. Co v tu chvíli hodlají udělat?

„Zřejmě zareaguji úsměvem, o vymahačských firmách zatím neuvažuji. Ty vztahy s pacienty jsou tu dobré, podobné případy budou výjimkou,“ míní doktor Pavlíček z Moravských Budějovic. Tolerance má ale své meze. „Neplatiče upozorním na zákonnou povinnost. Akutní ošetření mu samozřejmě poskytnu. Otázkou je, kam půjde příště na kontrolu. Sám bych jinak porušil zákon,“ předeslal třebíčský praktik Boris Hronza.

INFOGRAFIKA: Poplatky ve zdravotnictví

(kliknutím zvětšíte)

Vadí vám poplatky?
Souhlasíte aby platily i matky za pobyt svých právě narozených miminek?
Mají platit těžce nemocní staří lidí za choroby, za které nemohou?
Váš názor nás zajímá!
Podělte se s ostatními čtenáři o svůj názor na poplatky ve zdravotnictví!
Zapojte se do diskuse na adrese jihlavsky.denik.cz/poplatky