Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomůže dětem zhubnout projekt Ovoce do škol?

Třebíčsko – Nejdříve cenově zvýhodněné mléko, nyní do škol míří ovoce. To by mělo být pro změnu zdarma. Programem s názvem Ovoce do škol chce česká vláda s podporou evropských peněz eliminovat množství obézních dětí. Hodlají jim ve školách nabízet ovoce, zeleninu a podobné chvályhodné potraviny, například zeleninové a ovocné šťávy. Bude však o ně skutečně zájem?

19.1.2010
SDÍLEJ:

Budou děti jíst ovoce, které dostanou? Dokáže škola ovlivnit stravovací návyky dětí? Projekt, který financuje Evropská unie, tvrdí, že ano. Foto: Deník/Michaela Hlinková

„S programem Ovoce do škol počítáme pro příští školní rok. Vzhledem k tomu, že byl vyhlášen narychlo a ještě ani není znám seznam dodavatelů, kteří by ovoce a zeleninu chtěli do škol dodávat, letos se to už nestihne,“ informoval ředitel Základní školy T.G. Masaryka v Bystřici nad Pernštejnem Jaroslav Sláma. „Žáci právě dostali informační materiály, aby je doma předali rodičům, a uvidíme, jaký to bude mít ohlas,“ sdělil ředitel bystřické základní školy. Předpokládá však, že by ovoce a zelenina mohly vzbudit zájem jak dětí, tak i jejich rodičů.


„Bude se jednat o kusové balení a navíc je to zdarma, což je dnes výjimečné,“ dodal Jaroslav Sláma.


Program Ovoce do škol je po dotovaném Školním mléku další, který by měl pomoci ve snaze o zdravou výživu dětí. Prodej mléka a mléčných výrobků, do kterého se před několika lety s nadšením zapojila většina škol, však po čase ukázal, že děti až tak moc o mléko nestojí a školám pak neprodané zbývalo.


Skepse ve sborovnách


„Myšlenka je to záslužná, to ano. Hlavně to, že vitaminy jsou zdarma, protože některé děti doma ovoce a zeleninu nevidí, jak je rok dlouhý. Bude se jim to ale líbit chvíli a pak ztratí zájem. Nehledě na to, že se všude ve škole a kolem ní budou povalovat slupky a ohryzky,“ je přesvědčena Marie Truhlářová ze Žďáru nad Sázavou.


Podle ředitele Základní školy Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku Michala Scigiela je celý projekt nelogický, jeho škola už nyní dětem pravidelně ovoce k obědům přidává v rámci normované porce.


Skepticky se na nový „odtučňující“ program Ovoce do škol dívá ředitel Základní školy Švermova ve Žďáře nad Sázavou Jaroslav Ptáček. „Rozhodně v tomto ohledu nehodlám být žádným pionýrem. Zatím o projektu nemám podrobnější informace, ve škole jsme to zatím ještě neřešili, očekávám nějaký impuls zvenčí,“ uvedl ředitel žďárské základní školy Ptáček.

O co jde?

Nový program Ovoce do škol je podpořen 73 miliony korun, z toho 53 pochází z evropských peněz. Hlavní myšlenkou je snaha o snížení množství obézních dětí a propagace zdravé výživy. Na ovoce, zeleninu a šťávy z nich bez přidaného cukru mají zdarma nárok dětí od 1. do 5. třídy, tedy prvního výukového stupně. Školy nyní informují rodiče a žáky o této možnosti a prověřují jejich zájem. Nezbytná je však spolupráce konkrétního dodavatele a také podmínky distribuce.
Jak to vidí

Co míníte o projektu Ovoce do škol?

Michal Scigiel,
ředitel ZŠ Otokara Březiny, Jaroměřice nad Rokytnou

„Podle mě je projekt Ovoce do škol totální kravina. To tam klidně napište natvrdo. Já mám ve své školní jídelně ovoce odjakživa pravidelně už dlouhé roky, pro své žáky si je dokážu zajistit v rámci normativu, na to nepotřebuji takovýhle projekt. Podle mého si snad potřebují v EU zikvidovat zemědělské přebytky, nebo co. Navíc je to nastavené tak, že ovoce dostanou jen žáci 1. stupně, alespoň dle mých informací, jak jsem to zatím četl. Co má tohle za logiku? A jak povedeme evidenci? To si za každé jablko uděláme čárku a tu pak zaneseme do počítače? Když si ještě představím administrativu s tím spojenou, přechází mě úsměv.“

HANA JAKUBCOVÁ
LENKA MAŠOVÁ

Autor: Lenka Mašová

19.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení