Na třebíčském pomníčku zaujme reliéf T. G. Masaryka i Edvarda Beneše s citátem "Volám vás všechny bez výjimky od Aše až k Jasině" – tedy od západních Čech až po poslední obec tehdy československé Podkarpatské Rusi. Pomník je tak trochu schovaný ve zdejším Jubilejním háji. To je také důvod, proč na něj komunisté zapomněli.
Zato nacisté o pomníku věděli. Už proto, že jej obyvatelé tehdy samostatného Týna odhalili v roce 1938, tedy těsně před Mnichovskou dohodou. „Za německé okupace musely Masarykovy pomníky zmizet. Starosta Týna Jaroslav Voda uschoval citát v kůlně své usedlosti a pan Josef Černý zakopal reliéfy prezidentů na své zahradě,“ vysvětlil bývalý třebíčský kronikář Vlastimil Cabejšek, jak se podařilo pomník před nacisty zachránit.
Tradici setkávání u pomníčku obnovil Cabejšek po sametové revoluci. Před několika lety však předal organizaci vzpomínkových aktů senátorce Haně Žákové. Ta v pondělí k pomníčku položila kytice spolu s prvním místopředsedou Senátu Jiřím Drahošem, který se setkal i s Cabejškem. Společně zavzpomínali na několik Masarykových citátů. „Při své abdikační řeči Masaryk řekl: ‚Budu se na vás dívat, jak to tady vedete.‘ A mě by zajímalo, co by tomu říkal teď,“ zamyslel se Drahoš.