Názorové rozdíly a odlišné postoje v třebíčském městském zastupitelstvu přerůstají ve vleklou krizi. Ta bude zřejmě mít neblahý dopad na život ve městě

Dva pokusy o odvolání vedení města, demonstrace stovek lidí na náměstí a odstoupení jednoho z radních. Nic z toho nepřimělo starostu Ivo Uhra (ODS) a místostarosty a Miloše Maška (ČSSD), Stanislava Mastného (ODS) a Jana Karase (KDU-ČSL) ke změně kurzu ani ke změně myšlení. Stále tvrdí, že k odstoupení nemají důvod.

Menšinová koalice vznikla v Třebíči přes odpor veřejnosti před rokem. Její vznik umožnili svojí tichou podporou komunisté. Jak se na současnou situaci dívá jejich předseda Karel Tvrdý (KSČM)?

„Dnes vidím, že jsem se mýlil. Zřejmě jsem nedocenil rozčarování z nenaplněných ambicí pravicové části dnešní opozice. Praktiky, které užívají, jsou podle mě nedůstojné,“ říká.

Budoucnost koalice je ovšem stále v rukou komunistů. Z vyjádření jejich předsedy Tvrdého je zřejmé, že zastupitelé KSČM své hlasy k opozičním v brzké době nepřipojí.

Podmínkou je dohoda

I kdyby se tak náhodou nečekaně stalo, klid a mír v Třebíči hned tak nenastane. Zastupitelstvo zůstane stále ve stejném složení a patové rozložení sil by nedávalo opozici mnoho šancí k prosazení svých názorů.

Existuje řešení? Jako jedno z nemnoha možných se nabízejí předčasné volby. Aby mohly nastat, musela by jim předcházet určitá politická dohoda. V třebíčském zastupitelstvu by muselo položit mandáty nejen 14 zastupitelů, ale i všichni jejich náhradníci z kandidátních listin.

Opozice považuje předčasné volby za možné řešení. „Myslím na to už dlouho. A vím o lidech z radničních kandidátek, kteří by mandát rádi položili,“ naznačuje Milan Zeibert (SZ a SNK Břehy).

Předčasné volby považuje za správné řešení i Pavel Heřman (HZNR). „Je velice těžké dělat se stejnými lidmi novou politiku. Mohlo by se začít stavět znovu,“ zdůvodnil.

Za málo pravděpodobné řešení ovšem volby označil šéf komunistů Tvrdý. „V této fázi vidím pořád ještě dostatek prostoru pro jednání, která de facto pod mediálním tlakem ještě ani nezačala,“ vyjádřil se.

Koalice předčasné volby vylučuje. „Nemyslím si, že by to bylo v zájmu města. Preferuji konstruktivní před destruktivními řešeními,“ reagoval starosta Uher. Pavel Janata z koaliční KDU-ČSL dodává: „Cesta k předčasným volbám je podle zákona o obcích velmi dlouhá a komplikovaná a vyžaduje společné úsilí více volebních stran. Pro město by to žádná výhra nebyla.“

V tuto chvíli variantu nových voleb vylučuje i samo rozštěpení ODS. Pokud by se Jaromíra Hanáčková a Pavel Pacal z opozičního křídla ODS vzdali svých židlí, na jejich místa by se posunuli stoupenci koaličních občanských demokratů, kteří o položení mandátů neuvažují.

Komunisté mají návrh

Další řešení? Dohodnout se na uplatnění systému poměrného zastoupení na radnici dle výsledků voleb. Takový návrh měla KSČM po volbách a nabízí jej i dnes. S tím pro změnu nesouhlasí opozice. „Pro komunisty by to bylo výhodné, dostali by se do rady. Je to alibistické řešení. Mohli mnoha věcem zabránit a neudělali to,“ dal na vědomí Pavel Heřman.

Předseda komunistů Tvrdý zná ještě další možnou cestu ke zklidnění situace v Třebíči. „Ať si ODS vyřeší svoje vztahové problémy a začne vystupovat jednotně jako strana, která v Třebíči vyhrála volby. Není přece možné, aby část lidí z jedné kandidátky byla na straně menšinové radniční koalice a druhá na straně současné pravicové opozice,“ vzkazuje.

„Bylo by to dobré pro ODS, ale rozhodně to nebude zítra. Jednání proběhlo před posledním zasedáním zastupitelstva, ale z dnešní perspektivy to musím hodnotit tak, že k výraznějšímu posunu nedošlo,“ hodnotí starosta Uher.

„Je to samozřejmě možné a bylo by to správné. Ovšem musela by tomu předcházet taková sebereflexe, kterou nám v posledních dnech předvedl Daneš Burket,“ zmínila Jaromíra Hanáčková z názorově odlišného křídla ODS.

Kdo do městské rady? Městská rada zůstává po odstoupení Daneše Burketa (ODS) šestičlenná. Na únorovém zasedání zastupitelstva ODS zřejmě navrhne doplnění městské rady. Konkrétní jména zatím nepadla. Podle starosty Uhra v úvahu přicházejí dvě osoby, z taktických důvodů o nich ale mlčí. „O Simonu Kafoňkovou rozhodně nejde, to je samozřejmě nemyslitelná varianta,“ oznámil starosta Uher.

Jaký vývoj lze tedy v příštích, týdnech a měsících očekávat na třebíčské poltické scéně? Na konkrétní otázku Uher odpovídá: „Doufám, že to bude období klidnější. Je to důležité jak pro město a jeho občany, tak i pro samotný úřad, který se potřebuje věnovat své činnosti v atmosféře relativního klidu.“ Dočká se? Jeho rivalka ze stejné strany Jaromíra Hanáčková to vidí poněkud jinak: „Variant příštího vývoje je několik, rozhodně jsem však přesvědčená o tom, že současné vedení radnice v tomto složení nevydrží po celé volební období,“ zhodnotila.

A resumé? Napsala je třebíčská zastupitelka a náměstkyně hejtmana Marie Černá (SNK-ED): „Jsou postaveny nepřekročitelné hradby a lidé nejsou ochotni dohodnout se ve prospěch města. Tato situace má a ještě bude mít velmi neblahý dopad na život ve městě. Dojde pravděpodobně i k nenahraditelným ztrátám, nejen finančním, ale zejména v důvěře občanů v politiku a politiky.“