VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politici nejsou schopni nalézt společnou řeč. Krize v Třebíči trvá

Třebíč - Mráz, který už několik dní klesá k minusovému znaménku, patrně poznamenal i třebíčskou politickou scénu. Její klíčoví hráči se zakopali ve svých pozicích a dohlédnout konce jejich studené války se v tuto chvíli jeví jako nemožné.

29.12.2007
SDÍLEJ:

NESCHOPNI DOHODY. Třebíčské městské zastupitelstvo zasedá v kruhu. Mezi jednotlivými členy však stojí nepřekonatelné názorové hradby. Foto: DENÍK/Josef Němec

Názorové rozdíly a odlišné postoje v třebíčském městském zastupitelstvu přerůstají ve vleklou krizi. Ta bude zřejmě mít neblahý dopad na život ve městě

Dva pokusy o odvolání vedení města, demonstrace stovek lidí na náměstí a odstoupení jednoho z radních. Nic z toho nepřimělo starostu Ivo Uhra (ODS) a místostarosty a Miloše Maška (ČSSD), Stanislava Mastného (ODS) a Jana Karase (KDU-ČSL) ke změně kurzu ani ke změně myšlení. Stále tvrdí, že k odstoupení nemají důvod.

Menšinová koalice vznikla v Třebíči přes odpor veřejnosti před rokem. Její vznik umožnili svojí tichou podporou komunisté. Jak se na současnou situaci dívá jejich předseda Karel Tvrdý (KSČM)?

„Dnes vidím, že jsem se mýlil. Zřejmě jsem nedocenil rozčarování z nenaplněných ambicí pravicové části dnešní opozice. Praktiky, které užívají, jsou podle mě nedůstojné,“ říká.

Budoucnost koalice je ovšem stále v rukou komunistů. Z vyjádření jejich předsedy Tvrdého je zřejmé, že zastupitelé KSČM své hlasy k opozičním v brzké době nepřipojí.

Podmínkou je dohoda

I kdyby se tak náhodou nečekaně stalo, klid a mír v Třebíči hned tak nenastane. Zastupitelstvo zůstane stále ve stejném složení a patové rozložení sil by nedávalo opozici mnoho šancí k prosazení svých názorů.

Existuje řešení? Jako jedno z nemnoha možných se nabízejí předčasné volby. Aby mohly nastat, musela by jim předcházet určitá politická dohoda. V třebíčském zastupitelstvu by muselo položit mandáty nejen 14 zastupitelů, ale i všichni jejich náhradníci z kandidátních listin.

Opozice považuje předčasné volby za možné řešení. „Myslím na to už dlouho. A vím o lidech z radničních kandidátek, kteří by mandát rádi položili,“ naznačuje Milan Zeibert (SZ a SNK Břehy).

Předčasné volby považuje za správné řešení i Pavel Heřman (HZNR). „Je velice těžké dělat se stejnými lidmi novou politiku. Mohlo by se začít stavět znovu,“ zdůvodnil.

Za málo pravděpodobné řešení ovšem volby označil šéf komunistů Tvrdý. „V této fázi vidím pořád ještě dostatek prostoru pro jednání, která de facto pod mediálním tlakem ještě ani nezačala,“ vyjádřil se.

Koalice předčasné volby vylučuje. „Nemyslím si, že by to bylo v zájmu města. Preferuji konstruktivní před destruktivními řešeními,“ reagoval starosta Uher. Pavel Janata z koaliční KDU-ČSL dodává: „Cesta k předčasným volbám je podle zákona o obcích velmi dlouhá a komplikovaná a vyžaduje společné úsilí více volebních stran. Pro město by to žádná výhra nebyla.“

V tuto chvíli variantu nových voleb vylučuje i samo rozštěpení ODS. Pokud by se Jaromíra Hanáčková a Pavel Pacal z opozičního křídla ODS vzdali svých židlí, na jejich místa by se posunuli stoupenci koaličních občanských demokratů, kteří o položení mandátů neuvažují.

Komunisté mají návrh

Další řešení? Dohodnout se na uplatnění systému poměrného zastoupení na radnici dle výsledků voleb. Takový návrh měla KSČM po volbách a nabízí jej i dnes. S tím pro změnu nesouhlasí opozice. „Pro komunisty by to bylo výhodné, dostali by se do rady. Je to alibistické řešení. Mohli mnoha věcem zabránit a neudělali to,“ dal na vědomí Pavel Heřman.

Předseda komunistů Tvrdý zná ještě další možnou cestu ke zklidnění situace v Třebíči. „Ať si ODS vyřeší svoje vztahové problémy a začne vystupovat jednotně jako strana, která v Třebíči vyhrála volby. Není přece možné, aby část lidí z jedné kandidátky byla na straně menšinové radniční koalice a druhá na straně současné pravicové opozice,“ vzkazuje.

„Bylo by to dobré pro ODS, ale rozhodně to nebude zítra. Jednání proběhlo před posledním zasedáním zastupitelstva, ale z dnešní perspektivy to musím hodnotit tak, že k výraznějšímu posunu nedošlo,“ hodnotí starosta Uher.

„Je to samozřejmě možné a bylo by to správné. Ovšem musela by tomu předcházet taková sebereflexe, kterou nám v posledních dnech předvedl Daneš Burket,“ zmínila Jaromíra Hanáčková z názorově odlišného křídla ODS.

Kdo do městské rady? Městská rada zůstává po odstoupení Daneše Burketa (ODS) šestičlenná. Na únorovém zasedání zastupitelstva ODS zřejmě navrhne doplnění městské rady. Konkrétní jména zatím nepadla. Podle starosty Uhra v úvahu přicházejí dvě osoby, z taktických důvodů o nich ale mlčí. „O Simonu Kafoňkovou rozhodně nejde, to je samozřejmě nemyslitelná varianta,“ oznámil starosta Uher.

Jaký vývoj lze tedy v příštích, týdnech a měsících očekávat na třebíčské poltické scéně? Na konkrétní otázku Uher odpovídá: „Doufám, že to bude období klidnější. Je to důležité jak pro město a jeho občany, tak i pro samotný úřad, který se potřebuje věnovat své činnosti v atmosféře relativního klidu.“ Dočká se? Jeho rivalka ze stejné strany Jaromíra Hanáčková to vidí poněkud jinak: „Variant příštího vývoje je několik, rozhodně jsem však přesvědčená o tom, že současné vedení radnice v tomto složení nevydrží po celé volební období,“ zhodnotila.

A resumé? Napsala je třebíčská zastupitelka a náměstkyně hejtmana Marie Černá (SNK-ED): „Jsou postaveny nepřekročitelné hradby a lidé nejsou ochotni dohodnout se ve prospěch města. Tato situace má a ještě bude mít velmi neblahý dopad na život ve městě. Dojde pravděpodobně i k nenahraditelným ztrátám, nejen finančním, ale zejména v důvěře občanů v politiku a politiky.“

29.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 120 Kč Obsluha ostatních manipulačních zařízení (kromě obsluhy vysokozdvižných vozíků) Strojník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít:, - vyučení v oboru, - praxe v řízení, obsluze a údržbě pracovních strojů, - strojnický průkaz, - ochota cestovat, ochota a zájem pracovat, , Co Vám můžeme nabídnout:, - zázemí prosperující společnosti, - jistotu trvalého zaměstnání, - odpovídající finanční ohodnocení, - pracovní poměr na dobu neurčitou, - 5 týdnů dovolené. Pracoviště: S.o.k. stavební, s.r.o., Hrotovická-Průmyslová Zóna, č.p. 162, 674 01 Třebíč 1. Informace: Soňa Valerianová, +420 568 838 829. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 6 500 Kč Pracovníci ostrahy, strážní OSTRAHA OBJEKTU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 6500 kč, mzda max. 8000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Místo určeno pro OZP!!, Ostraha objektu, třísměnný provoz včetně víkendů.. Pracoviště: Lexfin s.r.o.-pracoviště třebíč, 9. května, č.p. 25, 674 01 Třebíč 1. Informace: Eva Tallová, +420 731 670 366PO-ČT8:00-14:00hod.,PÁ8:00-12:00. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 6 100 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech VYUČENÁ ŠVADLENA S PRAXÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vyučenou švadlenu schopnou samostatné práce, příjemného vzhledu a vystupování se zákazníky. , Základní práce s PC., Výhodou: zkušenost v prodeji v oboru textil. , Pracovní doba od 13 do 17 hodin. , Kontaktování výhradně formou emailu, žádáme o zaslání profesního životopisu a aktuální fotografie. , , Hledáme zaměstnance na dlouhodobý pracovní vztah., , Při osvědčení je postup na jiný způsob pracovního vztahu + prémie.. Pracoviště: Claudia dámská móda s.r.o., Bráfova tř., č.p. 231, 674 01 Třebíč 1. Informace: Tomáš Munzar, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 6 100 Kč Pomocní skladníci Pomocný skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 6100 kč, mzda max. 8880 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma s 25letou tradicí hledá skladníka na HPP na ranní a odpolední směny, zkrácený úvazek 4 - 6 hod/denně, odměna od 74 Kč/hod. Náplň práce: vychystávání a zachystávání zboží, kontrola minimální záruky zboží, příprava skladovaného zboží k expedici, etiketování. Nabízíme možnost firemního stravování, placené přesčasy, podnikové slevy, zaškolení. Vhodné i pro ženy.. Pracoviště: Chráněná dílna třebíčsko s.r.o.-provoz třebíč, 674 01 Třebíč 1. Informace: Tereza Bačáková, +420 778 719 455od7,00do15,00hod..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19.–21. září 2018

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Den Charity
2

Den Charity na náměstí připomene klady dobrovolnictví

V Budíkovicích bude uzavřen průtah obcí

Třebíč - Třebíčský odbor dopravy a komunálních služeb upozorňuje řidiče, že od pondělí 24. září od sedmi hodin bude úplně uzavřen průtah obcí Budíkovice. Důvodem je opravy povrchu silnice po pokládce kanalizace. Silnice bude uzavřena do 5. října do 18 hodin.

Dvacet psů hledalo na radnici drogy

Třebíč - Pracovníci Vojenského velitelství v Táboře si pro výcvik psů vybrali třebíčskou radnici. Celkem 12 psovodů vězeňské služby a vojenské policie z České republiky a hosté ze Slovenska, s dvaceti psy, cvičenými na vyhledávání omamných látek a výbušnin, ve čtvrtek 20. září operovalo v obou budovách městského úřadu.

Sokol Open myslí na děti i dospělé, nabídne sportovní i kulturní představení

Moravské Budějovice – Areál moravskobudějovické sokolovny otevře dveře pro každého sportovního nadšence. Již šestý ročník Sokol Open láká mladé i staré na sportovní vyžití nebo kulturní představení. Pro děti se bude promítat i film.

Při 80. výročí novoměstské nemocnice lidé zavítají i na patologii

Nové Město na Moravě – Prohlédnout si novoměstskou nemocnici tak, jak ji běžně pacienti i další návštěvníci nepoznají, bude moct veřejnost možnost v sobotu 22. září. V době od 9 do 14 hodin se v jejím areálu uskuteční den otevřených dveří u příležitosti 80. výročí zahájení výstavby tohoto zdravotnického zařízení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT