Policisté v Okříškách nebudou docházet do nynějšího obvodního oddělení, ale nově do policejní stanice. „Vznikne od 1. ledna 2013 a její chod budou řídit vedoucí policisté z Obvodního oddělení Třebíč," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. „Organizační změny, které budou s ohledem na novou strukturu krajského ředitelství realizovány, spočívají v redukci počtu řídících pracovníků," doplnila.

Začátek konce?

Změnu si ale jako začátek konce policistů v Okříškách tamější starosta nepřipouští.

„S ředitelem krajské policie diskutujeme již delší dobu a veškerá jednání byla z jeho strany velmi vstřícná. Sami policisté z toho pochopitelně nemají radost," poznamenal starosta Zdeněk Ryšavý.

O uskutečněných jednáních se zmínil také ředitel krajských policistů Miloš Trojánek: „Všechny starosty a představitele samospráv jsem podrobně seznámil se změnami organizační struktury v rámci policie, kterým předcházela podrobná analýza bezpečnostní situace. Ujistil jsem je, že jsme posuzovali také zatíženost jednotlivých územních odborů a ostatních organizačních článků," líčil.

Koncepcí je antikoncepce

Podle okříšského starosty stojí za organizačními změnami v policii současná vláda.

„Funguje na principu škrtů a dalších škrtů. Nevím, zda jde v tomto případě o nějakou koncepci, nebo spíše antikoncepci," zdůraznil Ryšavý.

„Pokud vláda v budoucnu řekne, že nechce 40 tisíc policistů, ale jen 35 tisíc, tak by bylo velmi pravděpodobné, že policie v menších obcích či městech, například u nás nebo v Jemnici, zcela zanikne. Při jednáních o nejbližších změnách ale bylo bráno v potaz, že Třebíčsko je rozdělené do několika oblastí a že policisté z Okříšek působí na velkém území, od Svatoslavi až k Želetavě," připomněl starosta.

Přeměna obvodního oddělení na policejní stanici si však nevyžádá větších změn.

„Deklaroval jsem, že se to nijak nedotkne akceschopnosti policistů v daném teritoriu či obci. Žádní policisté v přímém výkonu služby neodcházejí, neopouštíme žádné stávající budovy ani neměníme vybavení služeben technikou nebo vozidly," řekl Trojánek.

„Našim prvořadým cílem je, aby Vysočina stále patřila mezi nejbezpečnější regiony v rámci celé České republiky," doplnil Trojánek.

Práci současných policistů si okříšský starosta pochvaluje. „V poslední době se jejich činnost zlepšila. Policisty je vidět více v ulicích a vím, že to podobně vnímají i občané. Pro nás není důležité, jestli tu budeme mít obvodní oddělení nebo policejní stanici, podstatné je, aby tady zkrátka policisté zůstali," řekl Ryšavý.

Lidé se se svými podněty budou moci i nadále obracet na tamější policisty. „Policejní stanice bude nadále sloužit jako zázemí ke zpracování jednotlivých oznámení v daném teritoriu i k zajištění kontaktu s občany," ubezpečila krajská policejní mluvčí Čírtková.

Změny v organizaci policejních služeben se krom Okříšek dotknou na Vysočině také Přibyslavi, Golčova Jeníkova nebo Ledče nad Sázavou.

KAMIL ČERNÝ