Krom nadměrné dopravy tamní mosty nadměrně zatěžují také řidiči, kteří překračují jejich povolenou zátěž. Zatímco u mostu přes náhon je značka povolující vjezd vozidlům do šesti tun, na most přes řeku Jihlavu smí jen auta do dvou tun. Přesto není nijak výjimečné potkat tam dodávky i těžší automobily.

„V minulém týdnu most přejel dokonce autobus s vlekem, který se na úzký most téměř nevešel, o několikanásobném překročení povoleného zatížení nemluvě," popsal správce místních komunikací a mostů Vojtěch Novák z třebíčského odboru dopravy.

Neukáznění řidiči zkracují životnost

Snaží se apelovat na řidiče, aby dodržovali povolené zatížení mostu. A žádá policisty, aby zvýšili počet kontrol v inkriminovaném úseku. „Po mostním provizoriu, montovaném Bailey Bridge v Poušově, mohou jezdit pouze automobily o okamžité hmotnosti do dvou tun. Mostní provizorium je ve špatném technickém stavu a jeho přetěžování zkracuje jeho životnost. Upozorňujeme řidiče, že výše pokuty za porušení zákazu se pohybuje na horní hranici a strážníci zde budou postupovat nekompromisně," dodal Novák.

Na kontrolu do Poušova vyráží městská i státní policie několikrát denně. „Strážníci během běžného výkonu služby provádí kontroly v Poušově. Kolikrát se na místo za den dostanou, nemůžu říct, protože to vždy závisí na vytíženosti jednotlivých hlídek. Někdy to může být dvakrát za den, jindy třikrát nebo čtyřikrát. Kontroly se dějí a provádíme je stále," informovala mluvčí třebíčských strážníků Lucie Šerková.

A hlídat most bude také státní policie. „Kontroly máme naplánované v rámci běžného výkonu služby i při mimořádných dopravně-bezpečnostních akcí tak, aby tam řidiči protiprávní jednání nepáchali," sdělila mluvčí krajského policejního ředitelství Dana Čírtková.

Pokud strážníci či policisté nachytají při kontrole řidiče, který se svým vozem překročil povolenou tonáž, nevyhne se pokutě. „Pokud přes most, kde je nejvyšší povolená hmotnost, projede řidič s vyšší hmotností, tak se dopustil přestupku a my mu můžeme uložit v blokovém řízení na místě pokutu až dva tisíce korun," dodala policejní mluvčí.

Objízdné trasy

Zvýšený provoz automobilů se dá v Poušově očekávat po celou dobu výstavby nového Podklášterského mostu v Třebíči. A to i přesto, že oficiální objízdné trasy vedou jinudy.

Objízdná trasa pro auta do 7,5 tun vede přes Komenského náměstí, po ulici Bráfova třída, Sportovní, Rafaelova, Míčova, Táborská, U Kuchyňky a ulici 9. května zpět k uzavřenému úseku. Délka trasy je necelých sedm kilometrů.

Pro auta nad 7,5 tun je Policií ČR stanovena objízdná trasa přes obce Červená Hospoda, Krahulov, Okříšky, Přibyslavice a Novou Ves. Tato trasa je dlouhá 20 kilometrů.

Pokud vše půjde tak jak má, auta by se na nový Podklášterský most mohla vrátit na začátku listopadu.

O nutné opravě poušovských mostů se mluví již několik let. Původní plány počítaly s tím, že se zrekonstruují ještě před zbouráním Podklášterského mostu. To se však nakonec nestihlo.

Naposledy zastupitelé zahájení první etapy, která měla zahrnovat most přes náhon a opravu tamní přilehlé autobusové točny se zastávkou, odložili loni na podzim. Právě na autobusovou část by totiž mohlo město získat dotaci. Výsledek dotačního řízení by město mohlo znát v blízké době a rekonstrukce mostů začne nejdříve v následujícím roce. Pokud nedojde opět k odložení.