Před půl rokem zmizela měděná kniha z místa posledního odpočinku básníka Otokara Březiny, pochovaného v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Je to katastrofa, že se zloději neštítí krást na hřbitovech," poznamenal starosta města Jaroslav Soukup.

Ztráty litoval tím víc, že ze stejného hrobu před čtyřmi a půl lety zmizel i kovový věnec.

Po něm se slehla zem, zloděj knihy však spravedlnosti už neunikne. „Policejní komisař zahájil trestní stíhání osmadvacetiletého muže z Třebíčska, který byl obviněn ze spáchání trestné činnosti, za ni mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let," podotkla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Celková škoda, kterou pachatel způsobil, se vyšplhala na 200 tisíc korun. Nezůstalo totiž pouze u měděné Březinovy knihy, která byla kulturní památkou. „Dále pachatel z vedlejšího hrobu odcizil z náhrobní desky součást kovové dekorativní výzdoby, měděnou krychli," upřesnila Jana Kroutilová.

Mladý muž se nejenže neštítil přelézt v noci ze 2. na 3. září hřbitovní zeď a krást, svůj lup poté navíc zničil k nepoznání. „Věci rozbil na malé kusy, které následně prodal ve sběrně barevných kovů za několik tisíc korun. Peníze použil pro svoji potřebu," dodala policejní mluvčí.

Při pátrání po pachateli museli policisté využít doslova všechny svoje zkušenosti. Kromě ohledání místa činu prověřovali kdejakou souvislost. Nakonec se dostali na stopu člověka, který pro ně není nikým neznámým. „Jedná se o opakovaně soudně trestaného recidivistu," upozornila Jana Kroutilová.

Několikrát souzen

„Naposledy byl odsouzen v dubnu loňského roku, dále byl v roce 2013 odsouzen za jinou majetkovou trestnou činnost k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou až do roku 2017," líčila.

Kromě věnce se tak na hrob světoznámého básníka, který spojil podstatnou část svého života s Třebíčskem, nevrátí ani kniha, která odkazovala na data, ohraničující jeho život.

Otokar Březina patří mezi nejvýznamnější básníky české historie. Osmkrát se dočkal nominace na Nobelovu cenu za literaturu.