Kdykoli Anna Hoffmannová vstupuje do vody na třebíčském koupališti Polanka, chvíli jí to trvá. „Bývá totiž hrozně studená. Tím je Polanka vyhlášená. Určitě by tu vodu měli přihřívat, protože si připadám, jako by mi někdo do těla bodal tisíce jehliček. Člověk pak musí plavat, na nějaké vysedávání ve vodě to moc není,“ vylíčila svoje zkušenosti mladá žena.

Ta jinak na Polanku chodí ráda, a to i se svým manželem Luďkem. „Mně osobně nepřijde, že by voda byla až tak studená, protože většinou má v létě kolem třiadvaceti čtyřiadvaceti stupňů. To mi přijde jako adekvátní. Dámy mají možná jinak nastavené vnímání teploty. Ale Polanka je prima koupaliště, kam se člověk podívá, tam je zeleň. Prostě ideální místo. I když je fakt, že areál je už docela za zenitem,“ zamyslel se Luděk Hoffmann.

Jako z Rozmarného léta: v Třebíči po dlouhé době otevřeli historické převlékárny
Rozmarné léto v Třebíči: Fuchsovy převlékárny na Polance jsou otevřené

Voda v bazénu se naposledy přihřívala někdy v osmdesátých létech. Pak ale bylo nutné spoléhat se jen na sluníčko. A právě nemožnost regulovat teplotu vody a také poměrně zastaralé vybavení jsou důvodem, proč koupaliště na dlouhou dobu uzavře své brány. Naposledy lidé budou moci Polanku navštívit v neděli 3. září. Symbolicky se tak rozloučí s její starou podobou, která z velké části pochází ze 70. let minulého století. „Polanku bude město rekonstruovat od jara roku 2024 až do jara roku 2025. V neděli 3. září zde bude Den otevřených dveří. Lidé uvidí, co ještě neviděli, a to doslova. Budou totiž moci nahlédnout i do pro veřejnost vždy uzamčených prostor, kde je veškerá technologie k provozu koupaliště,“ sdělila mluvčí města Irini Martakidisová.

Tento den bude vstup do areálu zdarma. A kdo bude mít chuť, bude se moci i naposledy vykoupat ve stávajících bazénech. Protože ty se z gruntu změní. A nejen ony.

Koupaliště Polanka v Třebíči láká v parných dnech k osvěžení.
Teplé počasí láká k vodě, v Třebíči hlavně na Polanku a na Lagunu. Podívejte se

Hlavně ten největší, padesátimetrový, který má osm drah, projde značnou rekonstrukcí. Pro kondiční plavce tu zůstanou dvě padesátimetrové dráhy, čtyři dráhy se zkrátí na „pětadvacítky“. Tato plavecká část bude oddělena od zábavní a relaxační zóny, kterou překlene lávka. Úpravy se dočkají i dětský a skokanský bazén. „Bazény budou vyhřívané a z nerezu,“ podotkl k tomu ředitel plaveckého areálu Jiří Novák. „Tobogán u dětského bazénu půjde k zemi a nahradí jej nové,“ doplnil Novák.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Kromě toho u dětského bazénu vznikne i Pool bar. Travnatá plocha bude mít závlahu, děti se budou moci vyřádit na novém hřišti. Změn dozná i minigolf a také dvě hřiště pro míčové sporty, která se nacházejí v zadní části areálu a mnozí je pamatují pro jejich hrubý asfalt, na kterém opravdu při volejbalu či nohejbalu nebylo vhodné spadnout. Modernizace se dočká i hlavní budova.

Co vznikne v rekonstruovaném areálu koupaliště Polanka:
vyhřívané nerezové bazény
travnatá plocha se závlahou
plavecká zóna – dvě dráhy po 50 metrech, čtyři dráhy po 25 metrech
moderní tobogány
zábavní a relaxační zóna ve velkém bazénu
dětské hřiště s novými prvky
exklusivní Pool bar u bazénu
minigolf a hřiště pro míčové sporty
nejmodernější odbavovací systém

Neděle třetího září se tak lidé definitivně rozloučí se „starou“ Polankou. „Je to opravdu definitivní. Jednak vzhledem k teplotám, kdy už by lidé do vody asi moc nechtěli jít, jednak i kvůli tomu, že nás čeká náročná inventura městského majetku. Ta nějakou dobu zabere,“ sdělil Novák.

Lidem tak zůstane k dispozici aquapark Laguna. „Ta bude od osmého září po odstávce zase v provozu. Takže pokud budou v září pěkné dny, budou se moct slunit na tamní travnaté ploše a využívat její bazény,“ doplnil šéf Polanky, který zároveň řídí i provoz Laguny.

Historie areálu:
Od roku 1910 fungovala obecní plovárna na tehdejším Krajíčkově ostrově (přes řeku, na pravém břehu dnešního areálu).
V roce 1934 vznikly na levém břehu Městské říční lázně. Kabiny navržené architektem Bohuslavem Fuchsem byly nedávno opraveny a mohou je využívat návštěvníci koupaliště.
Na konci 70. let minulého století se kvůli znečištění vodního toku lidé již nechtěli koupat v řece, a proto v těsné blízkosti v rámci akce Z vzniklo současné koupaliště. To lidé mohou plně využívat od roku 1977.
V roce 1994 v areálu vyrostl osmdesátimetrový tobogán s dojezdovým bazénkem.