Na ulici podélně parkuje jedno auto za druhým. Většina stojí ve směru jízdy, tedy přední částí dopředu. Najde se ale několik, které řidič zaparkoval do protisměru. „A to se nesmí?“ diví jedna řidička.
Když slyší, že nikoli, nepřeje si být z logických důvodů jmenována. Redakce ale její jméno zná. „Autoškolu jsem dělala už před mnoha lety, ale nevzpomínám si, že bychom tam o parkování v protisměru mluvili. A policajti mě kvůli tomu nikdy nepokutovali,“ doplňuje majitelka červeného vozu.
Při pohledu na zaparkovaná auta však zřejmě není sama, kdo nezná dopravní předpisy. A pokud ji policie nikdy „nevyhmátla“, může mluvit o štěstí. Pokuty za parkování v protisměru nejsou zrovna nízké – a počet hříšníků, kteří takto odstavují auta, se prý neustále zvyšuje.
Na chybné parkování se primárně zaměřují městští strážníci. Například ti třebíčští evidují značný nárůst těchto přestupků. „Tohle protiprávní jednání běžně řešíme v rámci kontrolní činnosti. V loňském roce jsme vyřešili osmačtyřicet přestupků a v letošním roce to bylo do konce srpna už sedmačtyřicet,“ informuje ředitelka Městské policie Třebíč Lucie Šerková.
Jedná se tedy o téměř dvojnásobný nárůst tohoto protiprávního jednání řidičů. „Výše pokuty příkazem na místě může být až do výše 1500 korun,“ doplňuje šéfka třebíčských strážníků.
Pokuta i deset tisíc
Jenže ani těchto patnáct stovek nemusí být konečné číslo. Parkování v protisměru může pokutovat i Policie České republiky. „Řidič smí zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy co nejblíže k okraji pozemní komunikace a na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo,“ cituje mluvčí vysočinské policie Dana Čírtková zákon o silničním provozu.
Čírtková potvrzuje slova ředitelky Šerkové o pokutě na místě ve výši 1500 korun, zároveň ale dodává, že částka se může navýšit až na rozmezí od 2000 do 5000 korun. „Body se nezaznamenávají. V případě, že řidič poruší zákaz zastavení nebo stání vozidla a způsobí tím překážku provozu na pozemních komunikacích, uloží se pokuta od čtyř tisíc do deseti tisíc korun. Příkazem na místě lze uložit pokutu od 2500 do 3500 korun,“ doplňuje mluvčí.
Podle ní státní policisté tyto přestupky také evidují, celkově se však zaměřují na jiné, zásadnější priority v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Nicméně i statistiky Policie ČR jsou v tomto ohledu zajímavé. Zatímco v rámci celého Kraje Vysočina státní policisté loni zaznamenali 110 těchto přestupků, letos se od ledna do srpna jednalo už o šedesát provinilců. Také v tomto případě lze tedy konstatovat nárůst.