„To si vydiskutujeme ve vedení města, na komisích a posléze na zastupitelstvu, které bude v září,“ popsal další postup místostarosta Jan Kotačka. Nabízejí se dvě varianty řešení: vypsat páté kolo soutěže nebo objekt opravit postupně.

Náměšťští jsou ochotní dát do rekonstrukce včetně kanalizační přípojky, komunikace či osvětlení 50 milionů korun bez daně. Jenže nyní dostali nabídku udělat jen samotnou rekonstrukci stoleté budovy za zhruba 66 milionů korun bez daně.

„U samotné rekonstrukce je původně předpokládaná cena 43 milionů bez daně. Porovnáme-li si obě částky, rozdíl je příliš velký,“ řekl Kotačka.

Za 50 milionů všechno

Předpokládaná hodnota díla podle jeho slov zahrnuje naceněný soupis prací, který se zadá do výpočetního programu. "Program už počítá s určitým základním ziskem a vygeneruje předpokládanou hodnotu. Jde o čísla, která jsou reálná. Kdyby se jednalo o pár procent, tak člověk řekne – holt takové jsou ceny na trhu. Jenže tohle je moc,“ poznamenal Kotačka.

Dům z roku 1924 tak jako tak pořádnou rekonstrukci potřebuje. Náměšťští ho udržují ve stavu, aby se v něm mohly konat kulturní a sportovní akce, ale donekonečna to nepůjde. Elektroinstalace, záchody, voda, vnitřky, to všechno chátrá.

„Budeme hledat možnosti, jak co nejoptimálněji investovat 50 milionů, aby pak budova dobře sloužila. Poradíme se s odborníky, projektanty, zastupiteli. Děláme analýzu stavu, v čem je cena pořád tak vysoko, které položky vycházejí nejdráž, jak je upravit. abychom dobře připravili další kroky,“ popsal místostarosta.

Seškrtaný nábytek, lepší termíny. A nic

První kolo výběrového řízení radnice zrušila, protože firmy chtěly za práci víc, než se čekalo. Zejména vybavení interiérů překonalo plánovaný rozpočet několikanásobně. Do druhého kola už radnice poslala zakázku bez nábytku, seškrtala i některé další položky, zmírnila termíny výstavby. Zájem ale nikdo neprojevil ani napodruhé. A ani v třetím kole tendru.  Před čtvrtým kolem lidé z vedení města doufali, že se projeví stagnace ekonomiky a firmy nabídnou lepší ceny. Jenže se tak nestalo.

"Bourejme," říká opozičník

Opoziční zastupitel Ivo Matoušek na jednom z letošních zastupitelstev navrhl sokolovnou zbourat a na jejím místě vybudovat novou multifunkční arénu s odpovídajícím zázemím. Vedení radnice to odmítlo s tím, že Sokol městu budovu nedal proto, aby ji srovnalo se zemí. Radní Jaroslav Hrubý připomněl, že lokalita stavbu větší haly neumožnuje, navíc by bourání a stavba nového objektu zřejmě vyšly dráž než rekonstrukce. „Sokolovna k Náměšti patří,“ zdůraznil.