Výjimkou má být Velké Meziříčí a Náměšť nad Oslavou, kde bude pohotovost zajišťovat Záchranná zdravotnická služba (ZZS).

„Pohotovosti nebyly dostatečně využívány. Většina pacientů stejně skončila v nemocnici,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Hájek (ODS). Kompenzací za zrušení potovostí má být v dalších letech posílení ZZS na deseti místech v kraji. Tím se má síť zahustit.

Starostové některých měst a krajští opoziční zastupitelé jsou však skeptičtí.

Budou platit z vlastní kapsy

Tak například v Humpolci a Žďáře nad Sázavou se rozhodli provozovat pohotovost i nadále na vlastní náklady.

„Z rozpočtu jsme na to uvolnili peníze. Po čtvrt roce budeme provádět analýzu a vyhodnotíme průběh. Doposud však nevíme, jak se chovat k lidem, kteří nejsou z našeho města,“ řekl Deníku starosta Humpolce Jiří Kučera, který dále dodal, že provoz nelze dlouhodobě financovat z městského rozpočtu.

Opoziční ČSSD vadí zejména problémy v Chotěboři a Ledči na Havlíčkobrodsku, kde chybí lékaři. Třeba Ledeč na něj již dva roky marně čeká.

„Nejdříve se musí zajistit lékaři v těchto dvou městech. Poté se může péče soustředit do Brodu,“ uvedl své námitky sociálnědemokratický krajský zastupitel Libor Joukl.

„Na lékaře je vypsáno výběrové řízení,“ namítl Hájek.

Prozatím bude tyto služby na Brodsku zajišťovat soukromá firma Baukomplex, kterou bude financovat havlíčkobrodská nemocnice z rozpočtu kraje. Šéf krajských záchranářů Lukáš Kettner míní, že systém bude fungovat.

„Problémy s plošným pokrytím jsou v celé ČR. Ministerstvo zdravotnictví připravuje systém, který by měl v následujících letech pokrýt slabá místa,“ sdělil Deníku.

Z pohledu vedení kraje je prioritní kvalitní a rychlá záchrana životů.