Atmosféra na Podzámecké nivě v lecčem opravdu připomíná čtyřicátá léta. Do rytmu hraje swing, opodál členové třebíčského Veteran Car Clubu zaparkovali několik dobových aut a džípů. Majitel jednoho z nich se nedá přehlédnout. Má na sobě parádní uniformu francouzské cizinecké legie a vysokou čepici „képi“. I džíp je francouzský, typu Hotchkiss. „Džípa jsem vždycky chtěl. Pak se mi shodou okolností podařilo sehnat tenhle Hotchkiss, tak se to na něj navázalo. Proto ta francouzská uniforma. Amerického džípa mám taky, ale ten ještě nejezdí,“ říká Radek Veleba, na jehož uniformě září hodnost sergent-chef.

V Jaroměřicích nad Rokytnou se konal svaz Beetle Clubu - milovníků brouků.
Legendární Brouci zaplavili zámek v Jaroměřicích, podívejte se na krásná auta

Veleba má kromě toho na prsou i odznak padáčku. Znak parašutistického pluku – což jako by předznamenalo dění příští. Na Podzámecké nivě se objeví fialový kouř a během několika minut se k němu z nebe snese dvanáct výsadkářů. Jakmile se kterýkoli z nich dotkne země, obecenstvo ho okamžitě odmění velkým potleskem. „Je to parádní, něco takového jsem ještě nikdy neviděla,“ usmívá se Markéta Novotná, která na nivu přišla s kamarádkou.

Ta je stejně nadšená jako Markéta. Je patrné, že náměšťští výsadkáři získali nové obdivovatelky. A také obdivovatele, protože nadšeni z jejich seskoků a celkového průběhu oslav osvobození byli i všichni pánové. Jak ti velcí, tak i ti nejmenší. Organizátoři z Městského kulturního střediska Třebíč mohou být spokojení.