„Potřebujeme vymalovat, opravit elektřinu a další věci v nových prostorách. Máme hodně artefaktů, proto se rozšiřujeme i do jiných částí zámku,“ sdělil serveru Denik.cz Jiří Stanislav z Mezinárodní nevládní organizace Křižovníci s červeným srdcem - Cyriaci, který sbírku zahájil. Nezbytné jsou podle něj také opravy střechy a výměna oken.

Provozovatelé muzea se obrátili na HitHit proto, že chtěli zkusit něco nového, obíhat ministerstva a shánět nějaké granty je podle Stanislava někdy zdlouhavé. „Když film Tondy Blaníka získal přes HitHit dva miliony korun, proč bychom nemohli na dobrou věc vybrat peníze i my,“ vysvětlil s trochou nadsázky Jiří Stanislav.

Muzeum v Polici nedaleko Jemnice je jediná stálá expozice v České republice věnovaná českým válečným hrdinům z Britského královského letectva. Provoz zahájilo loni v létě a stejně jako zámek je otevřeno v červenci a srpnu. Zbylé měsíce si mohou větší skupiny telefonicky objednat prohlídku. Slavnostní zahájení letošní sezony bude v sobotu 23. června. Příští rok se muzeum hodlá dál rozšířit, v druhém patře otevře expozici věnované českým válečným parašutistům.

„Chceme veřejnosti, hlavně mládeži přiblížit novodobé dějiny. Naše muzeum je věnováno všem našim hrdinům, kteří statečně bojovali za druhé světové války v řadách R.A.F. za naši vlast. Žádáme všechny o finanční podporu tohoto projektu. Předem děkujeme,“ přiblížil Jiří Stanislav cíle provozovatelů muzea na HitHitu.

Muzeum vzniklo jako společný projekt obce Police, Evropského vojenského vzdělávacího a rekreačního centra armádního generála Karla Janouška založeného právě organizací Křižovníci s červeným srdcem - Cyriaci, dále Nadačního fondu - Czech Spitfire Club, spolku letecké historie a s podporou mnoha dalších organizací.

Expozice je sestavená chronologicky. První stanoviště je věnované první republice a názorně ukazuje uniformu tehdejšího poručíka, leteckou kombinézu a řadu listin. Další výstavní panely jsou věnované protektorátu. „Nejsou tu jen technické věci, ale třeba i jídelní lístky, šatenky, doklady, domovské listy, pracovní knížky,“ přiblížil exponáty loni před otevřením muzea Zdeněk Sadecký ze spolku Czech Spitfire Club.

Největším exponátem je patrně záchranný člun s radarovým zařízením, které umožňovalo sestřeleného pilota zaměřit a objevit. K vidění je i válečný těžký kulomet, nábojnice, navigační a zaměřovací přístroje z letadel, znaky perutí. Jeden z panelů je věnován i atentátu na Heydricha a jeho aktérům.