Bude stát na vrcholu zmíněné přírodní dominanty. Zatím jde o architektonickou studii jihlavského ateliéru Penta. Okolo vnitřní kovové šroubovice jsou dřevěné sloupy, dřevěný bude i dolní přístřešek. Základy a několik prvních metrů zdobí kamenná zeď. Celkově by nový monument měl mít výšku 31 metrů, horní ochoz bude o tři metry níž, návštěvníci vyhlédnou do kraje nad samými vrcholky stromů.


„Náklady by se měly pohybovat okolo pěti milionů korun. Část peněz bychom rádi získali z dotací, další část z veřejné sbírky,“ uvedla starostka Štěměch Marie Báňová. Sbírka by měla proběhnout v příštím roce v rámci celého třebíčského okresu, mikroregion osloví se žádostí o podporu místní podnikatele.

Dřevo na stavbu by si zainteresované vesnice rády dodaly ze svých obecních lesů. Podílet se budou Štěměchy, Čáslavice, Římov, Chlístov, Předín, Markvartice a Rokytnice nad Rokytnou. Stavět by se mělo v roce 2010.


Dřevěná rozhledna do první poloviny 20. století na Mařenka stávala. Na Třebíčsku existují rozhledny dvě – Babylon u Kramolína a vodárenská v Ocmanicích.