Jako první na místo zavítal Pavel Zejda. Na kolegy si musí počkat. „Za chvíli by měl dorazit brácha a kamarád. Snad nás tady bude co nejvíc,“ doufá. Několik let však za dvě kola vůbec nesedl. „Vrátil jsem se k tomu před třemi lety. To mi vyrostly děti. Mašiny jsem měl ale rád vždycky. Dřív jsem je i skládal. Je to hotová věda. Člověk se o to musí pořádně starat,“ upozorňuje.

Setkání fanoušků rychlých strojů řídí Martin Mencák. „Není žádná sranda něco takového naplánovat. Ale městská policie nám vyšla vstříc. Policisté kontrolují provoz, aby k nedošlo k nehodě. Ten námi vytvořený štrůdl je obrovský,“ popisuje organizátor. Kvůli opravě Karlova náměstí musel vybrat nové místo setkání. „Tady je plac na Polance velký. Navíc ani nikoho neobtěžujeme. Nezdržíme se ani příliš dlouho, než vyjedeme. Pak si užiju vítr ve vousech, když už ty vlasy nemám,“ říká s úsměvem Mencák.

Západní plocha náměstí už je hotová.
Kavárna uprostřed náměstí: Třebíč chce oživit střed města

Přestože na motocyklu jezdí dvacet let, hromadné zahájení sezóny navštívil Jiří Řezáč poprvé až tento rok. Na jízdě ho nejvíc láká adrenalin. „Člověk ale musí jezdit s respektem. Musí dávat pozor na sebe i ostatní. Každý rok odejde spousta z nás úplně zbytečně,“ připomíná a zároveň si pochvaluje, jaké vyšlo krásné počasí. „Poprvé jsem letos na motorku sedl v lednu, ale jinak zatím moc teplo nebylo. Až teď to začíná vypadat na pravidelné ježdění,“ uvažuje.

Naopak motorkářským veteránem je Vladimír Kenovský. Koníčku se věnuje přes padesát let. „Už od dětství jsem měl takový sen. Něco vlastnit a prohánět se na tom. Pořád si ho od svých sedmnácti let plním. Myslím, že mezi tyhle kluky pořád patřím. Srazy v Třebíči nevynechávám,“ vypráví. Za svůj život vyměnil pět motorek. „Býval jsem jim věrný. Nejvíc ze všeho své Javě. To byla dobrá motorečka. Vyzkoušel jsem stroje od nejslabších po nejsilnější,“ dodává místní Třebíčák.

Mateřská škola U Obůrky v Třebíči. Ilustrační foto.
Školám a školkám na Vysočině dochází místo. Jak města problém řeší?

Na srazu si Ladislav Koník nejvíc užívá setkání s přáteli. „Však mě taky k motorkářství přivedli. Už mi podobné akce chyběly. Ty dva roky bez toho kvůli covidu nebyly ono,“ porovnává. Za chvíli se ozývá troubení. Jde o signál, který přítomné zve do sedla. Více než stohlavé motoristické stádo vyráží městem. Míří na ranč do Nové Vsi, kde sezónu oslaví.