„V roce 2021 by se měla realizovat rekonstrukce a rozšíření krajské komunikace II/360 v úseku Rudíkov - Trnava. Relativně dostatečný časový prostor od územního povolení do realizace stavby nám dává příležitost, jak do celého projektu dostat bezpečný podchod v místě hřbitovní zdi,“ uvedl tamní starosta Zdeněk Souček.

Přes silnici se vstupuje do krajiny a do lesa, kam se v létě chodí lidé hojně koupat do rybníku Herádka, celoročně tam místní míří na procházky, včetně dětí z mateřské školky. A taky tam v zimě bývají strojově projeté stopy pro běžkaře, stačí za silnicí nazout běžky a jet.

Nyní se v úseku kolem Rudíkova jezdí sedmdesátkou. „Až to opraví, bude tam devadesátka, jenže většina pojede stodesítkou, takže se tam bude jezdit mnohem rychleji než už se jezdí. Proto o podchod usilujeme,“ vysvětlil starosta.

Obec už jednala s hlavním projektantem rekonstrukce silnice, ten vypracuje studii za 45 tisíc korun bez daně. Studie prověří prostorové řešení podchodu pro pěší i cyklisty a navazující chodník podél hlavní silnice v délce asi 150 metrů. Podchod vyjde zcela jistě na částku v řádech jednotek milionů korun, protože bude muset splňovat řadu kritérií: využití pro imobilní občany, odvodnění, osvětlení, bezpečné řešení proti pádu vozidla z hlavní silnice a další.

„O možnostech financování budeme aktivně jednat s představiteli Kraje Vysočina. Zcela jistě to bude představovat zásadní částku v několika ročních rozpočtech obce,“ připomenul starosta Rudíkova Souček. O pomoc při řešení celé věci už Rudíkovští požádali i senátorku Hanu Žákovou.